Kavramsal değişim yaklaşımı ile zenginleştirilmiş etkinliklerle 6.sınıf öğrencilerinin kesirler konusuna yönelik kavram yanılgıları ve hatalarının giderilmesi
The correction of 6th grade students' misconceptions and errors on fractions with worksheets enriched according to conceptual change approach
  1. Tez No: 816434
  2. Yazar: ALEYNA ALTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA TAŞPINAR ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Araştırmanın amacı, 6.sınıf öğrencilerinin kesirler konusundaki kavram yanılgılarını belirleyerek kavramsal değişim yaklaşımı ile zenginleştirilmiş çalışma kağıtları ile giderilmesini sağlamaktır. Araştırma, 2022-2023 eğitim öğretim yılında İstanbul iline bağlı bir devlet ortaokulunun 6.sınıfında öğrenim görmekte olan 40 öğrenci ile yürütülmüştür. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen kavram yanılgısı teşhis testi ile kavram karikatürleri ve kavramsal değişim metinlerinin de yer aldığı çalışma kağıtları kullanılmıştır. Nitel veri analiz tekniklerinden betimsel analiz kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, kavramsal değişim yaklaşımı temelinde hazırlanan çalışma kağıtları ile 6.sınıf öğrencilerinin kesirler konusunda sahip oldukları kavram yanılgıları ve hataların büyük bir çoğunluğunun giderildiği tespit edilmiştir. Kavram yanılgısı teşhis testi sayesinde öğrencilerin kesirler konusundaki sahip oldukları kavram yanılgılarının birçoğu, kavramsal değişim temelinde hazırlanan ve kavram karikatürleri ile kavramsal değişim metinlerinin de yer aldığı çalışma kağıtları sayesinde ortadan kaldırılmıştır. Çalışma kağıtlarının, kesirlerin alt konuları olan kesir kavramı, kesirlerde sıralama ve karşılaştırma, kesirlerin sayı doğrusu üzerinde gösterimi, kesirlerde toplama ve çıkarma, kesirlerde çarpma ve bölme konularının tamamında ilgili kavram yanılgılarını giderdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğrencilerin ön test ve son test toplam puanları arasında da anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Öğrenci günlükleri sonucunda, öğrencilerin çoğunun çalışma kağıtları hakkında olumlu görüşlerinin olduğu, eğlenceli, eğitici ve geliştirici buldukları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine 6th grade students' misconceptions about fractions and to eliminate them with worksheets enriched with conceptual change approach. The study was conducted with 40 students studying in the 6th grade of a public secondary school in Istanbul in the 2022-2023 academic year. Action research method, one of the qualitative research methods, was used in the study. A misconception identification test developed by the researcher and worksheets including concept cartoons and conceptual change texts were used as data collection tools. The data were analyzed using descriptive analysis, one of the qualitative data analysis techniques. As a result of the study, it was determined that most of the misconceptions and errors that 6th grade students had about fractions were eliminated with the worksheets prepared on the basis of conceptual change approach. Thanks to the misconception identification test, most of the misconceptions that the students had about fractions were eliminated with the worksheets prepared on the basis of conceptual change and including concept cartoons and conceptual change texts. It was concluded that the worksheets eliminated the misconceptions in all of the subtopics of fractions: the concept of fraction, ordering and comparison in fractions, representation of fractions on the number line, addition and subtraction in fractions, multiplication and division in fractions. In addition, there was a significant difference between the pre-test and post-test total scores of the students. As a result of the student diaries, it was stated that most of the students had positive opinions about the worksheets and that they found them fun, educational and developmental.