Proje yaklaşımına yer verilen eğitim programının anaokuluna giden altı yaş çocuklarının yaratıcılık düzeylerine etkisinin incelenmesi
Impact of project-based learning on creativity levels of six-year-old children attending preschool
- Tez No: 816480
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP FULYA TEMEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırma, proje yaklaşımına yer verilen eğitim programının anaokuluna giden altı yaş çocukların yaratıcılık düzeylerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma deseni ön-test, son-test kontrol gruplu deneysel desendir. Araştırma örneklemine 2002-2003 öğretim yılı ikinci döneminde (bahar) TC Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ankara İli Yenimahalle İlçesinde bulunan resmi bir bağımsız anaokulu olan Dr. Ufuk Ege Anaokulunun altı yaş sınıflarından bir sınıf (20 çocuk) ve Keçiören İlçesinde aynı özellikte bulunan Sevgi Anaokulu altı yaş sınıflarından bir sınıf (20 çocuk) alınmıştır. Araştırmada Dr.Ufuk Ege Anaokuluna giden 20 çocuk deney grubunu, Sevgi anaokuluna giden 20 çocuk ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırma grubunda toplam 40 çocuk bulunmaktadır. Araştırmada çocukların yaratıcı düşüncelerinin ölçülmesinde Torrance (1984 veriyonu) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlama çalışmaları Aslan (2001) tarafından yapılan Torrance Yaratıcı Düşünme Testi Şekil Bölümü (TYDT) A ve B Formları kullanılmıştır. Her iki gruptaki çocuklara TYDT Şekil Bölümü A formu ön test olarak deney öncesinde, TYDT Şekil Bölümü B Formu ise son test olarak deney sonrasında araştırmacı tarafından bireysel olarak uygulanmıştır. Araştırma deneyini oluşturan proje yaklaşımına yönelik çalışmalar, deney grubundaki çocuklarla araştırmacı tarafından rehberlik yapılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada çalışılan ilk proje, proje yaklaşımında konu seçimi türlerinden 'öğretmen temelli konular' sınıfına giren yöntemle başlamış ve bu çalışma sekiz hafta sürmüştür. İkinci proje ise, proje yaklaşımında konu seçimi türlerinden 'çocuk temelli konular' sınıfına giren yöntemle başlamış ve bu proje iki hafta sürmüştür. Böylece araştırmanın deneyi olan proje çalışmalarına yer verilen eğitim programı on hafta sürmüştür. Araştırmacı uygulamanın iki hafta öncesinden itibaren, her gün sabahtan öğleye kadar sınıfta ikinci bir öğretmen pozisyonunda bulunmuş ve böylece çocukların ilgilerini ve gelişim özelliklerini tanıma ve proje yaklaşımı ilkelerine uygun rehberlik yapma fırsatını edinmiştir. Araştırmada kontrol grubundaki çocuklarla ise ön test uygulamalarından sonra, son test uygulamalarına kadar görüşülmemiş ve eğitim programlarına herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Kontrol grubundaki çocuklar standart okul öncesi eğitim programlarına devam etmişlerdir. Araştırmada deney ve kontrol grubunun ön ve son testlerinden elde edilen verilen grup içi analizlerinde Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, gruplar arası analizinde ise Mann Whitney -U Testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarında, deney grubunda bulunan çocukların, TYDT Şekil Bölümü ön ve son testlerden elde edilen puanların Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi sonuçlarında, deney grubunda bulunan çocukların deney sonrası son testlerde şekilsel yaratıcılığın toplam puanlarında ve akıcılık, orjinallik, başlıkların soyutluğu, zenginleştirme, erken kapamaya direnç, boyutlarında ve yaratıcı kuvvetler(toplam ikramiye) puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir artışın olduğu saptanmıştır(p0.05).
Özet (Çeviri)
This experimental study with a pre-test/post-test control group design aimed to determine the effect of a project-based education program on the creativity levels of six-year-old kindergarteners. In the second semester (spring) of the 2002-2003 academic year, two classes of six-year-old children were selected from two kindergartens in Ankara, Türkiye: one class from Dr. Ufuk Ege Kindergarten (20 children) and one class from Sevgi Kindergarten (20 children). The two kindergartens were similar in characteristics. The class from Dr. Ufuk Ege Kindergarten was assigned to the experimental group, and the class from Sevgi Kindergarten was assigned to the control group. The total sample size was 40 children. The Torrance Creative Thinking Test Figure Section (TTCT), comprising Forms A and B, originally created by Torrance in the 1984 version and later adapted into Turkish by Aslan in 2001, served as the tool for assessing the creative thinking abilities of the children. Prior to the experiment, both groups of children underwent the administration of Form A of the TTCT Figure Section as a pre-test. Subsequently, after the experiment, the researcher individually administered Form B of the TTCT Figure Section as a post-test. The research experiment involving the project approach was conducted with the children in the experimental group, overseen by the researcher. The initial project within the study employed the 'teacher-based topics' method, one of the approaches to selecting project topics, and extended over a duration of eight weeks. The second project utilized the 'child-based topics' method, another approach to selecting project topics, and had a duration of two weeks. Overall, the educational program incorporating these project studies, which served as the research experiment, spanned a total of ten weeks. The researcher actively participated in the classroom as a co-teacher, dedicating mornings to noons for two weeks prior to the implementation. This allowed for familiarity with the children's interests and developmental characteristics, enabling guidance in accordance with the principles of the project approach. The children in the control group did not undergo any interviews or interventions between the pre-test and post-test phases. Their educational programs remained unchanged, as they continued with their standard preschool curriculum. For the intragroup analysis of data from both the pre-test and post-test within the experimental and control groups, the Wilcoxon Signed-Ranks Test was employed. Meanwhile, the intergroup analysis was conducted using the Mann-Whitney U Test. In the results of the Wilcoxon Signed-Ranks Test concerning the scores obtained from the pretest and posttest of the TTCT Figure Section for the children in the experimental group, a statistically significant increase was observed. Specifically, there was a significant improvement in the total scores for figural creativity, as well as in the dimensions of fluency, originality, abstractness of titles, enrichment, resistance to early closure, and the creative forces (total bonus) scores in the post-test (p0.05). However, there was a significant increase in the post-test scores for the fluency dimension within the control group, while a decrease was observed in the enrichment subdimension (p0.05).