Açık kalp ameliyatı olan hastalarda ağrı ve hareket korkusunun incelenmesi
Examination of pain and fear of movement in patients with open heart surgery
- Tez No: 816487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM YAMAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Amaç: Araştırma, açık kalp ameliyatı olan hastalarda ağrı ve hareket korkusunun incelenmesini amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Çorum il merkezinde yer alan Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütülmüştür. Araştırma örneklemini 17 Ocak 2022 – 15 Şubat 2023 tarihleri arasında Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi kalp ve damar cerrahi servisinde yatmakta olan açık kalp cerrahisi geçirmiş 170 hasta ile gerçekleştirildi. Veriler 'Hasta Soru Formu', 'Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ)' ve 'Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ)' kullanılarak toplandı. Elde edilen veriler Statistical Package for the Social Sciences 25.0 (IBM SPSS Statistics 25 Software) istatistik programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ) puan ortalamaları 6,16±1,60; Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) puan ortalaması ise 50,92±7,05 dir. Hastaların GKÖ ağrı şiddeti ile TKÖ puan ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı saptandı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The research was carried out as a descriptive study to examine pain and fear of movement in patients who had open heart surgery. Material and methods: The research was carried out at Erol Olçok Training and Research Hospital located in the city center of Çorum. The research sample was carried out with 170 patients who had undergone open heart surgery, who were hospitalized in the cardiovascular surgery service of Çorum Erol Olçok Training and Research Hospital between 17 January 2022 and 15 February 2023. Data were collected using the 'Patient Questionnaire', the 'Tampa Kinesiophobia Scale (TKS)' and the 'Visual Comparison Scale (VAS)'. The obtained data were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences 25.0 (IBM SPSS Statistics 25 Software) statistical program. Results: Visual Comparison Scale (VAS) mean scores of the patients participating in the study 6.16±1.60; The Tampa Kinesiophobia Scale (TKS) mean score was 50.92±7.05. It was determined that there was no statistically significant relationship between the patients' VAS pain severity and the mean TKS score (p>0,05).