Cerrahi hastalarına bakım veren hemşirelerin ahlaki duyarlılık düzeylerinin hasta savunuculuğu rolleri ile ilişkisi
The relationship between the moral sensitivity levels of nurses caring for surgical patients and their patient advocacy roles
- Tez No: 816488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma cerrahi hastalarına bakım veren hemşirelerin ahlaki duyarlılık düzeylerinin hasta savunuculuğu rolleri ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, İstanbul'da bulunan özel bir sağlık grubuna ait bir hastanede görev yapan ve dâhil edilme kriterlerini karşılayan 255 hemşire, örneklemini ise araştırmaya katılmayı kabul eden 180 hemşire oluşturdu. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgiler Formu, Ahlaki Duyarlılık Ölçeği ve Hasta Savunuculuğu Ölçeği kullanıldı. İstatistiksel analizler için SPSS 26.0 programı kullanıldı. Verilerin analizinde bağımsız gruplar için t-testi, Mann- Whitney U testi, Tek yönlü varyans analizi ve Bonferroni düzeltmeli ikili değerlendirmeler, Kruskal-Wallis test ve Dunn-Bonferroni test kullanıldı. Nicel değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde Spearman korelasyon analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study was conducted to evaluate the relationship between the moral sensitivity levels of nurses caring for surgical patients and their patient advocacy roles. The population of the study 255 nurses working in a hospital belonging to a private health group in Istanbul and meeting the inclusion criteria, and the sample consisted of 180 nurses who accepted to participate in the study. Descriptive Information Form, Moral Sensivity Scale and Patient Advocacy Scale were used for data collection. SPSS 26.0 software was used for statistical analyses. Independent groups t-test, Mann-Whitney U test, one-way analysis of variance and Bonferroni corrected pairwise evaluations. Kruskal-Wallis test and Dunn-Bonferroni test were used for data analysis. Spearman correlation analysis was used to evaluate the relationship between quantitative variables.