İmpalsif fark operatörlerinin ikinci derece demeti için spektral özellikler üzerine
On the spectral properties for quadratic pencil of impulsive difference operators
- Tez No: 816495
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fonksiyonlar Teorisi ve Analiz Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, spektral teoride bilinen bazı temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, tüm eksendeki ikinci basamaktan fark operatörler demetine ait bazı spektral özellikler elde edilmiş, bu operatörün Jost çözümleri ve rezolvent operatörü bulunmuştur. Dördüncü bölümde, tüm eksendeki ikinci basamaktan impalsif fark operatörler demetinin spektral analizi incelenmiştir. Beşinci bölüm tartışma ve sonuç için ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction.In the second chapter, some well known basic definitions and theorems of spectral theory have been given. In the third chapter, some spectral properties of quadratic pencil of difference operators have been obtained on real axis, Jost solutions and resolvent operator of this operator have been found. In the fourth chapter, the spectral analysis of quadratic pencil of ımpulsive difference operators on real axis have been considered. The fifth chapter is devoted to the discussion and conclusion.