Covid-19 salgın döneminde tüketicilerin yolculuk yapacakları havayolu şirketi seçimlerini etkileyen faktörler: Türkiye'deki tüketiciler üzerine yapılan araştırma
The factors influencing in the period of Covid-19 episode on the consumers' choosing the airline company to travel: A research on consumers in Turkey
  1. Tez No: 816516
  2. Yazar: SEYDE TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ENDER EMRE KANAAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Covid-19 pandemi dönemi, havacılık sektöründe köklü değişimleri beraberinde getirmiştir. Bu çalışmanın amacı Covid-19 döneminde havacılık sektöründeki tüketicilerin havayolu şirketi tercihlerindeki etkilerini araştırmak olarak belirlenmiştir. Çalışmada 204 kişinin katıldığı bir anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmada ulaşılan sonuçlara göre havacılık sektöründe tüketicilerin tercihleri hizmet kalitesi, itibar algısı, dijital dönüşüm, performans faktörlerinin etkisi altındadır. Bu bileşenler arasında pozitif yönlü ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic period has brought radical changes in the aviation industry. The aim of this study is to investigate the effects in the aviation sector on consumers' airline company preferences during the Covid-19 period. In the study, a questionnaire was applied with the participation of 204 people. According to the results obtained in the study, the preferences of consumers in the aviation industry are under the influence of service quality, reputation perception, digital marketing and performance factors. It was concluded that there is a positive relationship between these components.