Hannafın & Peck modeli ile tasarlanan kurum içi iletişim dijital eğitim modülünün kurum çalışanlarının tutumlarına ve öz-düzenlemeli çevrimiçi öğrenme becerilerine etkisi
The effect of the internal communication training digital module designed with Hannafin & Peck model to employees' attitudes and self-regulated online learning skills
- Tez No: 816552
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZER KÖSE BİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, Hannafin & Peck öğretim tasarımı modeli ile geliştirilen Kurum İçi İletişim Dijital Eğitim Modülünün kurum çalışanlarının uzaktan eğitime yönelik tutumlarına ve öz-düzenlemeli çevrimiçi öğrenme becerilerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan Solomon dörtlü grup modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ili Ataşehir ilçesindeki özel bir üniversitenin farklı departmanlarından 145 personel oluşturmaktadır. Araştırmada 2 deney 2 kontrol grubu bulunmaktadır. Araştırmanın verilerini toplamak amacıyla“Hayat Boyu Öğrenmede Uzaktan Eğitim Tutum Ölçeği”ve“Öz-Düzenlemeli Çevrimiçi Öğrenme Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, Kurum İçi İletişim Dijital Eğitim Modülünün deney grubu kurum çalışanlarının hayat boyu öğrenmede uzaktan eğitim tutumları ve öz-düzenlemeli çevrimiçi öğrenme becerileri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olumlu etkisi olduğunu göstermiştir. Araştırma sonunda, ileride yapılacak çalışmalara ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the impact of the Corporate Internal Communication Digital Training Module, developed using the Hannafin & Peck instructional design model, on the attitudes towards remote learning and self-regulated online learning skills of organizational staff. The research utilized the Solomon four-group design, which is a quantitative research method. The study group consisted of 145 personnel from different departments of a private university located in Ataşehir district of Istanbul, Turkey. The research included two experimental and two control groups. In order to collect data, the“Attitude towards Remote Learning in Lifelong Learning Scale”and the“Self-Regulated Online Learning Scale”were administered. The findings indicated that the Corporate Internal Communication Digital Training Module had a statistically significant positive effect on the attitudes towards remote learning and self-regulated online learning skills of the experimental group employees. At the end of the study, recommendations for future research have been provided.