Jordan from brick and mortar to click and mortar phamracies: Factors influencing the adoption of online pharmacies in Jordan
Ürdün'de çevrimiçi eczanelerin kabulünü etkileyen faktörler
  1. Tez No: 816582
  2. Yazar: JOUD JABER ROMIEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
The rapid advancement of technology and the widespread use of the Internet have revolutionized various aspects of healthcare, including the availability of online pharmacies. This thesis explores the user acceptance of online pharmacies in developing countries like Jordan using the Technology Acceptance Model (TAM) as a theoretical framework. The global proliferation of online pharmacies has created a need to investigate their acceptance and intention of use in Jordan, where they are currently unavailable. By extending Tam to include trust and perceived risk in addition to the key constructs, perceived usefulness and perceived ease of, provides a comprehensive lens for examining the factors influencing user acceptance of this new concept in Jordan. The study employs a quantitative approach, A standard questionnaire has been distributed to gather data from a sample of online pharmacy potential users in Jordan. Data were analyzed to using Spss software. The findings of this study contribute to the existing literature by shedding light on the factors that influence user acceptance of online pharmacies in Jordan, perceived usefulness, perceived ease of use, trust, have a significant effect on the Attitude of the customer toward online pharmacies, which in turn have a significant effect on behavior intention and use of online pharmacies. The implications of this research extend to various stakeholders, including policymakers, and healthcare practitioners. Online pharmacy startups can craft innovative marketing and supply VI chain strategies that optimize this novel service's efficient and effective utilization by understanding the factors that influence user behavior. This study serves as a foundation for future research in this field and contributes to the development of strategies that promote the effective and secure utilization of online pharmacies in Jordan and maximize their impact and successfully navigate the dynamic landscape of healthcare delivery in Jordan.
Özet (Çeviri)
Teknolojinin hızlı ilerlemesi ve İnternet'in yaygın kullanımı, çevrimiçi eczanelerin de dahil olduğu sağlık hizmetlerinin çeşitli yönlerini devrimleştirmiştir. Bu tez, Ürdün gibi gelişmekte olan ülkelerde çevrimiçi eczanelerin kullanıcı kabulünü, bir teorik çerçeve olarak Teknoloji Kabul Modeli'ni (TAM) kullanarak araştırmaktadır. Küresel çapta çevrimiçi eczane yaygınlaşması, Ürdün gibi mevcut olmayan bölgelerde kabul ve kullanım niyetinin incelenmesi ihtiyacını doğurmuştur. Ana yapıların yanı sıra güven ve algılanan riski de içeren TAM'ı genişleterek, bu yeni kavramın kullanıcı kabulünü etkileyen faktörleri incelemek için kapsamlı bir perspektif sunmaktadır. Bu çalışma, Ürdün'deki çevrimiçi eczane potansiyel kullanıcılarından veri toplamak için standart bir anketin dağıtılmasıyla nicel bir yaklaşım kullanmaktadır. Veriler, Spss yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. VIII Bu çalışmanın bulguları, Ürdün'de çevrimiçi eczanelerin kullanıcı kabulünü etkileyen faktörlere (algılanan fayda, algılanan kullanım kolaylığı, güven) odaklanarak mevcut literatüre ışık tutmaktadır. Bu faktörlerin, müşterinin çevrimiçi eczanelere karşı tutumunu önemli ölçüde etkilediği ve bunun da davranış niyeti ve çevrimiçi eczane kullanımı üzerinde önemli bir etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu araştırmanın sonuçları, politika yapıcılar ve sağlık uzmanları da dahil olmak üzere çeşitli paydaşlara etki etmektedir. Çevrimiçi eczane başlangıçları, kullanıcı davranışını etkileyen faktörleri anlayarak, bu yeni hizmetin verimli ve etkili kullanımını optimize eden yenilikçi pazarlama ve tedarik zinciri stratejileri geliştirebilirler. Bu çalışma, bu alanda gelecekte yapılacak araştırmalar için bir temel oluştururken, Ürdün'de çevrimiçi eczanelerin etkili ve güvenli kullanımını teşvik eden ve sağlık hizmetlerinin dinamik yapısında başarıyla yol almayı sağlayan stratejilerin geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır