Türkiye'de otomotiv satış sonrası hizmetlerin değerlendirilmesi
Evaluation of automotive after-sales services in Turkey
  1. Tez No: 816585
  2. Yazar: SİNEM ARPACI YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İhracata dayalı şekillenen ve büyüyen ekonomi politikalarımızı destekleyici niteliği ve ihracat rakamları ile yer aldığı sıralamada değerini öne çıkarması ile dikkatimize zerk olan otomotivde satış sonrası hizmetler sektörü ülkemiz demografik yapısı ve alışkanlıkları üzerinden incelenmeye çalışılmıştır. Bu tez içeriği bakımından otomotiv satış sonrası hizmetlerin, sektörü etkileyecek teknolojik gelişmeler ışığında ve coğrafi konumu nispetinde önümüzdeki yıllarda ülkemizde nasıl konumlanabileceğinin projeksiyonu niteliğindedir. Sektörün bileşenlerinden yedek parça öğesinin; üretim, temin, dağıtım, depolama gibi süreçlerinin aldığı ve bundan sonra alacağı yönünde ciddi izlenim olan yatırımlarında kazandırdığı güçle sektörün öne çıkan öğesi haline gelmesi üzerine de değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The automotive after-sales services sector which attracted our attention by supporting our export-based and growing economy policies and emphasizing its value in the ranking with its export figures were examined through the demographic structure and habits of our country. In terms of content, this thesis presents how automotive after-sales services can be positioned in our country in the upcoming years given the technological developments that will affect the sector, as well as the geographical location of it. Spare parts, as a component of the sector, have also been evaluated as having become a prominent element with the power they have gained as a result of investments made in production, supply, distribution, and warehousing processes.