Bağımsız denetçilerin kamu gözetimi kurumunun gözetim faaliyetlerine ilişkin algılarının tespiti
Determination of the independent auditors' perceptions of the oversight activities of the public oversight accounting and audit standards authority
  1. Tez No: 816599
  2. Yazar: MUKADDES YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı bağımsız denetçilerin, KGK (Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu) Uzmanlarına yönelik algılarını tespit etmektir. Bu doğrultuda Türkiye'de faaliyet gösteren bağımsız denetim kuruluşları ile anket çalışması yapılmıştır. Veriler SPSS (Statistical Package for Social Science) 22 programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde güvenilirlik ve normallik testleri, frekans analizleri, T-testi, Levene testi, ANOVA testi Welch ve Brown-Forsythe testleri ve Post Hoc testlerinden faydalanılmıştır. Bağımsız denetçilerin unvanları ile mesleki tecrübelerine göre, KGK Uzmanının yetkinliği, tutumu ve KGK denetim sürecine ilişkin görüşlerinde anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. KAYİK (Kamu Yararını İlgilendiren Kuruluşlar) hariç ya da dâhil denetim yapma yetkisine sahip bağımsız denetim kuruluşlarının KGK denetiminin etkisi ile süre ve insan kaynakları yeterliliğine ilişkin görüşlerinde de anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Bunlara ek olarak KGK'ye ilişkin görüş ve beklentileri tespit edilmiş en yüksek beklentinin ücret tarifesine ilişkin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the perceptions of independent auditors towards KGK (Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu- Public Oversight Accounting and Auditing Standards Authority) Experts. In this direction, a survey was conducted with an independent audit firm operating in Turkey. The data were analyzed with the SPSS (Statistical Package for Social Science) 22 program. Reliability and normality tests, frequency analysis, T-test, Levene test, ANOVA test, Welch and Brown-Forsythe tests and Post Hoc tests were used in the analysis of the data obtained. According to the titles and professional experience of the independent auditors, a significant difference was found in the KGK Expert's competence, attitude and opinions on the KGK audit process. It has also been observed that there is a significant difference in the opinions of the independent audit firms that have the authority to carry out audits, excluding or including the KAYİK (Kamu Yararını İlgilendiren Kuruluşlar -Public Interest Entity ) regarding the impact of the KGK audit, the duration and the adequacy of human resources. In addition to these, opinions and expectations regarding the KGK were determined and it was seen that the highest expectation was related to the fee schedule.