'UFRS 18 Finansal Tablolarda Sunum ve Açıklamalar' kapsamında kâr veya zarar tablosu ve kullanıcı algısı üzerine bir araştırma
A study on profit or loss statement and user perception within the scope of 'IFRS 18 Presentation and Disclosures in Financial Statements'
- Tez No: 932940
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SEBAHAT YANIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışmada UFRS 18 Finansal Tablolarda Sunum ve Açıklama Standardı'nda yer alan ve kâr veya zarar tablosu ile ona bağlı dipnotları ilgilendiren düzenlemeler incelenmiş, bu düzenlemeler hakkında akademisyen ve bağımsız denetçilerin görüşlerine başvurmuştur. Çalışmanın amacı; yeni düzenlemelerin finansal performansın sunumunu iyileştirip iyileştirmediğinin ve finansal tablo iletişimini kuvvetlendirip kuvvetlendirmediğinin ortaya konmasıdır. Çalışmada açıklayıcı sıralı karma yöntem seçilmiştir. İlk aşamada Ankara'daki üniversitelerde muhasebe ve finansman alanındaki akademisyenlerden ve Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu'nun denetim yetkisi verdiği bağımsız denetim şirketlerinde çalışan denetçilerden anket formları aracılığıyla nicel veriler toplanmıştır. İkinci aşamada ise ilk aşamadaki bulguların açıklanması ya da pekiştirilmesi amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla nitel veriler toplanmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda yapılan analizler, kâr veya zarar tablosunun yapısı ile ilgili düzenlemelerin çoğunun desteklendiğini; ancak diğer kategorilerde raporlanamayan gelir ve giderlerin esas faaliyetler kategorisinde sunulması ile yönetim tarafından tanımlanmış performans ölçütlerine dair bilgilere bir dipnotta yer verilmesine ilişkin düzenlemelerin diğer düzenlemeler kadar destek görmediğini göstermektedir. Bu çalışmanın finansal bilgi kullanıcılarına ve literatüre yeni bir standart hakkında bilgi sunması ve düzenleyicilere de standart yürürlüğe girmeden bir durum değerlendirmesi yapabilmesini sağlaması açısından katkı sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the regulations in IFRS 18 Presentation and Disclosure in Financial Statements, which are related to the statement of profit or loss and its notes, are analyzed and the opinions of academicians and independent auditors are consulted about these regulations. The aim of the study is to determine whether the new regulations improve the presentation of financial performance and strengthen financial statement communication. An explanatory sequential mixed method was chosen for the study. In the first stage, quantitative data were collected through questionnaires from academicians in the field of accounting and finance at universities in Ankara and auditors working in independent audit firms authorized by the Public Oversight Accounting and Auditing Standards Authority. In the second stage, qualitative data were collected through semi-structured interviews to explain or reinforce the findings of the first stage. In line with the objective of the study, the analysis shows that most of the structure of the profit or loss statement is mostly supported; however, the regulations regarding the presentation of income and expenses that cannot be reported in other categories in the operating category and the inclusion of information on management-defined performance measures in a single note are not supported as much as other regulations. This study is intended to contribute to financial information users and the literature by providing information about a new standard and to help regulators assess the status of the standard before it becomes effective.