Üniversite öğrencilerinde psikolojik dayanıklılığın çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Examination of psychological resilience in university students according to various variables
  1. Tez No: 816628
  2. Yazar: ALİ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmanın temel amacı üniversite öğrencilerinde psikolojik dayanıklılık düzeylerini belirlemektir. Araştırmanın bir diğer amacı ise, üniversite öğrencilerinin psikolojik dayanıklılık düzeyleri eğitsel, sosyal ve kişisel faktörlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırmada Psikolojik dayanıklılık bağımlı değişken, eğitsel, sosyal ve kişisel faktörler ise bağımsız değişken olarak alınmıştır. Bağımlı değişkenin düzeyi ve bağımlı değişkenin bağımsız değişkenlere nasıl farklılaştığını belirlemeyi amaçladığında araştırma ilişkisel tarama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan bireyleri 681'i (%69,9) kadın ve 293'ü (%30,1) erkektir. Katılımcıların 449'u (% 46,1) 18-20 yaşa arası, 483'ü (%49,6) 21-23 yaş arası ve 42'si (%4,3) 24 ve üzeri yaşa sahiptir. Araştırmanın evrenini Sakarya Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Uygun örnekleme yöntemiyle gönüllülük esasına dayalı olarak katılımcılara ulaşılmıştır. Araştırmada veriler kişisel bilgi formu (KBF) ve Psikolojik Dayanıklılık Ölçekleri ile elde edilmiştir. Veriler bağımsız gruplarda t testi ve ANOVA analizi yöntemleriyle analiz edilmiştir. Verilerin analizi için uygun istatistik paket programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; üniversite öğrencilerinin psikolojik dayanıklılık düzeyleri orta düzeydedir. Üniversite kadın öğrencilerin psikolojik dayanıklılık düzeyleri erek öğrencilerden daya yüksektir. Üniversite öğrencilerinin psikolojik dayanıklılık düzeyleri yaşa bağlı olarak farklılaşmaktadır. Bu fark yaş aldıkça psikolojik dayanıklılığın düşmesi şeklindedir. Mesleki eğitim programını tercih sıralamasına göre öğrencilerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin farklılaştığı bulunmuştur. Bir işi severek yapmanın psikolojik dayanıklılığı artırdığı söylenebilir. Öğrenim gördüğü mesleki eğitim programından memnun olan üniversite öğrencilerinin psikolojik dayanıklılık düzeyleri memnun olmayanlara göre daha yüksektir. Üniversiteden memnun olan öğrencilerin psikolojik dayanıklılık düzeyleri daya yüksektir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the psychological resilience levels of university students. Another aim of the study is to determine whether the psychological resilience levels of university students differ according to educational, social and personal factors. In the study, psychological resilience was taken as dependent variable, while educational, social and personal factors were taken as independent variables. When it aimed to determine the level of the dependent variable and how the dependent variable differs to the independent variables, the research was carried out by relational screening method. Of the individuals participating in the study, 681 (69.9%) were female and 293 (30.1%) were male. Of the participants, 449 (46.1%) were between the ages of 18 and 20, 483 (49.6%) were between the ages of 21 and 23, and 42 (4.3%) were 24 years of age or older. The universe of the research consists of students studying at Sakarya University. Participants were reached on a voluntary basis with appropriate sampling method. In the study, the data were obtained with personal information form (KBF) and Psychological Resilience Scales. The data were analyzed by t test and ANOVA analysis methods in independent groups. Appropriate statistical package program was used for the analysis of the data. As a result of the analyzes; The psychological resilience levels of university students are moderate. The psychological resilience levels of female students in college are significantly higher than those of the students. The levels of psychological resilience of university students differ depending on age. This difference is in the form of a decrease in psychological resilience as we age. According to the order of preference for the vocational education program, it was found that the psychological resilience levels of the students differed. It can be said that doing a job with love increases psychological resilience. The psychological resilience levels of university students who are satisfied with the vocational training program they are studying are higher than those who are dissatisfied. Students who are satisfied with the university have a high level of psychological resilience.