Assessment of creative imagination
Yaratıcı hayal gücünün değerlendirilmesi
  1. Tez No: 816644
  2. Yazar: YAHYA DAHHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN GÜR ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Assessment of creative imagination ACI YAHYA DAHHAN Neuroscience MASTER'S program Tez Danışmanı: Assoc . Prof. Dr. Selen Gür Özmen Temmuz 2023, 43 sayfa Arkaplan : Yaratıcılık, hayatın her alanında ihtiyaç duyulan ve her bireyin yaratıcılık düzeyinin değerlendirilmesi ve farkında olunması ile mümkündür. Bu araştırmanın misyonu, ilk olarak önceki bir yaratıcılık testini (TCT-DP Jellen ve Urban 1996) değiştirmek ve ardından“Yaratıcı hayal gücünün değerlendirilmesi”adını verdiğimiz yeni yaratıcılık testimizin güvenilirliğini ve geçerliliğini ölçmekti. ACI, çizim ve yaratıcı düşüncelere bağlı olarak yaratıcılık düzeyini belirlemek için keşif çalışması yaptı. Yöntem: Çalışmaya ilkokuldan doktora aşamasına kadar 104 öğrenci alınmıştır. Yaratıcılık, eski TCT-DP ve tasarladığımız yeni ACI yaratıcılık testi kullanılarak ölçüldü. Değerlendirme 14 kriter üzerinden yapıldı ve toplam puan 72 oldu. TCT-DP'nin dört kriterini değiştirdik; şeklin çoğaltılması (D.P.), bir çerçeve içinde kompozisyon çizimi (DCF), çizilecek üç şekil (3FD) ve çizilecek iki şekil (2FD). Bu test google formu olarak online yapılarak Türkiye, Suudi Arabistan ve Mısır'dan rastgele bay ve bayanlara ulaşacak şekilde online katılım tasarlanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler (ortalama, frekans, yüzde ve yüzdelik sıralama) kullanılmıştır. Geleneksel olarak dağıtılan örneğimizde, iki grubun ortalamasını karşılaştırmak için t-testi kullanıldı ve iki sürekli değişken arasındaki doğrusal ilişkiyi açıklamak için korelasyon kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS version 18.0 kullanıldı. Bulgular : ACI ve TCT-DP sonuçlarının yüzdelik sıra ortalamaları ve standart sapmaları hesaplandı. Ortalama ACI-toplam puanı 72 üzerinden 48,3 idi (kadın:48,79±9,89, erkek:43,35±13,26). Kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre biraz daha yaratıcı olması, kız öğrencilerin yaratıcı potansiyel açısından erkek öğrencilere göre daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor. Anahtar Kelimeler : Yaratıcı Hayal Gücünün Değerlendirilmesi, Yaratıcılık, Hayal Gücü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ASSESSMENT OF CREATIVE IMAGINATION ACI YAHYA DAHHAN Neuroscience MASTER'S program Thesis Advisor : Assoc . Prof. Dr. Selen Gür Özmen July 2023, 43 pages Background : Creativity is needed in any of the professions of life, and by evaluating and being aware of every individual's creativity level. The mission of this research was first to modify a previous test of creativity (TCT-DP Jellen and Urban 1996) and afterward to measure the reliability and validity of our new creativity test, which we called“Assessment of creative imagination”. ACI carried out an exploratory study to determine the level of creativity, depending on drawing and creative thoughts. Methods : The study included 104 students from elementary school to the doctorate stage. Creativity was measured using the old TCT-DP and the new ACI creativity test we designed.. The evaluation was done within 14 criteria with a total score of 72. We modified four criteria of TCT-DP; duplication of figure (D.P.) , drawing composition within a frame (DCF), three figures to draw (3FD), and two figures to draw (2FD). Online participation was designed that reached random males and females from Turkey, Saudi Arabia and Egypt by making this test online as google form. Descriptive statistics (mean, frequency, percentage, and percentile ranking) were used for evaluating the data. In our customarily distributed sample, T-test was used to compare the mean of two groups, and correlation was used to describe the linear relationship between two continuous variables. SPSS version 18.0 was used to analyze the data. Results : Percentile ranks means, and standard deviations of the results of ACI and TCT-DP were calculated. The mean ACI-total score was 48.3 out of 72 points (female:48.79±9.89, male:43.35±13.26). Female students were slightly more creative than male students, showing that female students outperformed male students regarding creative potential.