Kronik spontan ürtikerli hastalarda ansiyete düzeyi ve yaşam kalitesinin belirlenmesi
Determination of anxiety level and quality of life in patients with chronic spontaneous urticaria
  1. Tez No: 816645
  2. Yazar: MERVE SEVİNİŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN MERTHAN TUNAY, UZMAN TUĞBA TEHÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Dermatoloji, Family Medicine, Dermatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kronik Spontan Ürtikerli Hastalarda Ansiyete Düzeyi ve Yaşam Kalitesinin Belirlenmesi Amaç: Kronik spontan ürtiker, 6 haftadan uzun süren, farklı mekanizmalar ile oluşan, tekrarlayan ürtikeryal plaklar ile karakterize bir deri hastalığıdır. KSÜ hastalarının önemli ölçüde halsizlik, uyku bozukluğu ve duygusal rahatsızlıkların yanı sıra sosyal yaşamda kısıtlamalar yaşadıkları bildirilmektedir. Ayrıca, KSÜ hastalarında en yaygın bildirilen psikiyatrik tanılar depresyon ve anksiyetedir. Bu çalışmada, KSÜ hastalarında anksiyete düzeyinin ve yaşam kalitesinin belirlenmesini ve aralarındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemi: Kesitsel tipteki bu çalışma; Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği'ne 15.12.2022-15.02.2023 tarihleri arasında başvuran Kronik Spontan Ürtiker tanısı almış 18 yaş üstü 66 kişiyle yüz yüze görüşme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik verileri kaydedildikten sonra tanımlayıcı verileri içeren yapılandırılmış anket formu uygulanmıştır. Ardından Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları mevcut olan, Ürtiker Kontrol Testi, Kronik Ürtiker Yaşam Kalitesi Anketi, Beck Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizi uygun istatistik paket programı ile yapılmıştır. P değeri
Özet (Çeviri)
Determination of Anxiety Level and Quality of Life in Patients with Chronic Spontaneous Urticaria Aim: Chronic spontaneous urticaria is a skin disease characterized by recurrent urticarial plaques lasting longer than 6 weeks, formed by different mechanisms. It has been reported that CSU patients experience significant fatigue, sleep disturbances and emotional disturbances, as well as limitations in social life. In addition, the most commonly reported psychiatric diagnoses in CSU patients are depression and anxiety. In this study, we aimed to determine the level of anxiety and quality of life in CSU patients and to evaluate the relationship between them. Materials and methods: This cross-sectional study; It was conducted by face-to-face interview method with 66 people over the age of 18 who were diagnosed with Chronic Spontaneous Urticaria, who applied to Adana City Training and Research Hospital Dermatology Clinic between 15.12.2022 and 15.02.2023. After the sociodemographic data of the participants were recorded, a structured questionnaire form containing descriptive data was applied. Afterwards, Urticaria Control Test, Chronic Urticaria Quality of Life Questionnaire, Beck Anxiety Inventory, which have Turkish validity and reliability studies, were applied. The analysis of the data was made with the appropriate statistical package program. In cases with a p value of