Tarihsel gelişim süreci içinde tiyatroda giysi
The Theatre costume in the historical period
- Tez No: 81667
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ SAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Clothing Industry, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yunanlıların, şarap tanrısı 'Dyonisos' onuruna, yıhn beÖi günlerinde yaptıkları dinsel törenler, yarışmalarla dramatik bir biçim almıştı. Oyunlar ügi görüp, oyun yazan büyük oyun yazarları yetiştikten sonra da, açık hava tiyatroları yapürrastL Bu yapılar içerisinde giysi önemli bir yere sahipti. Birden fazla karakteri canlandıran oyuncunun, kendini daha kolay ifade etmesini ve çizmeye çalıştığı dramatik değerleri daha kolay anlatmasını sağlardı. Roma tiyatrosu dinsel temele dayanmazdı ve sahnedeki abartıların etkisi, sahnede giyilenlere de yansımıştı. Ortaçağ tiyatrosu, dinsel bir tiyatroydu ve mekanı da kiliseydi. Bir süre sonra kiliseye sığmayan oyunlar, pazar alanlarına taşmıştı. Böylece, rahiplerin denetiminden kurtulan tiyatro, yazarların desteği ve haflan isteği ile kendine din dışı konular ve yeni biçimler bulmuştu. Ortaçağ başlarında tiyatroyu yasaklayan louse, sonlarında da keyifli gelişimine önayak olmuştu. Ortaçağ giyimi ise dini oyunlar için çok uygundu ve tüm karakter kostümlerine uydurmak mümkündü. Seyircinin ilgisini tek bir alana toplayan Rönesans tiyatrosu; seçkinler tiyatrosu ve halk tiyatrosu olarak ayrılıyordu. Özellikle Elizabeth dönemi tiyatrosunda giysi, en önemli görsel elemandı ve çoğunluğu gerçek yaşamda giyilen grysflerdl Onyedinci yüzyılda tiyatro, soylularla, varhkh orta sınıfın eğlencesi olmuş, kadın seyirci çoğalmıştı. Bu yüzyıllarda yapılan göz alıcı dekorların yanma güzel giysiler de gerekiyordu. Ancak bu giysilerin tasarımı tarihsel gerçeklik aranmadan yapılıyordu. Ondokuzuncu yüzyılda artan seyirci için, çok sayıda yeni tiyatro binaları yapılmıştı. Romantik akımların tarihe bağunhhğı nedeniyle, dönemine uygun giyim başladı. Realizmin etkisindeki yüzyıl sonlarında da tarihi gerçeklik ilkesine uyuldu. Yirminci yüzyılda birçok ülkede birbirine benzeyen çerçeve sahneH tiyatrolar açılmış ve değişik akım ve üslupların etkisiyle oyunlar sahnelenmiştir. Değişik kuram ve dünya görüşleri olan çok sayıda tiyatro reformcusu, çağdaş tiyatronun gelişimine katkıda bulunmuştur. Yirminci yüzyıl, yönetmenin yorumunu destekleyecek tasarımların yapıldığı bir yüzyıldır. 79
Özet (Çeviri)
SUMMARY Greeks performed on certain days of the year in honour of Dyonisos, the god of wine, religious ceremonies dramatized with contests. As the plays gained popularity and the great authors of drama came along, open air theatres were built Costume was an important element of this building. An actor playing several roles at a time would, by means of costume, express himself more easily and communicate the dramatic characters he were acting in a better way. Roman drama was, on the other hand, not based on religious themes. And, Exaggeration in Roman stage was reflected also in costume. Medieval drama chose the plays among such themes as to serve for the spread of Christianity. The setting of such plays was the church. However, as the church did not suffice for the crowd some time later, the plays were moved to the market-places with all their crowd The drama, as it was relieved of the priests' control adopted non- religious themes and new forms with the support by authors and people. The church prohibited the drama in early medieval era whereas it lead to its improvement later on. Medieval costume was quite matching for the religious acts. It was possible to match such costumes for almost every characters. There was a new stage arrangement which focuses the attention on a single setting in the Renaissance drama. It was categorized as the elite's drama and popular drama. Costume was the most important visual element in Reneissance, especially in EHsabethan drama. Most of the costumes was those clothing worn in actual Hfe. Drama in the seventeenth century became a leisure activity of the nobles and wealthy middle class as well as having attracted an increasing number of female spectators. The striking scenes of this period were accompanied by beautiful costumes. However, costumes were designed without considering the historical reality. For the increased number of spectators in the nineteenth century, new theatres were built. Under die influence of Romanticism, a dream-like atmosphere was created on the stage. As the romantic movements were dependent on the history, costume began to observe the historical reality. In the late years of the century, under the SOinfluence of Realism, the principle of reality in costume design in historical dramas was well observed Throughout die twentieth century, theatres with frame stages, which are similar with each other, were opened in many countries and dramas were staged in these theatres under different movements and styles. Numerous drama reformers with different theories and perspectives contributed to the development of contemporary drama. The twentieth century has provided a setting for such designs as to support die style and the message as well as the period, nationality and historical reality in the dramas staged SI