Kontrasepsiyon yöntemlerinin hasta memnuniyeti ve seksüel fonksiyon üzerine etkileri
Patient satisfaction of contraception methods and its effects on sexual function
  1. Tez No: 816675
  2. Yazar: AHMET KIRKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNAY KİREMİTLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada beş farklı kontrasepsiyon yönteminin hasta memmuniyeti ve seksüel fonksiyon üzerine etkilerinin araştırılması planlandı. 20.01.2022–31.07.2022 tarihleri arasında Erzincan Binali Yıldırım Üniveristesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne herhangi bir sebep ile başvuran 19-45 yaş arası 362 hasta, 5 gruba ayrıldı. Grup 1'e kombine oral kontraseptif kullanan hastalar dahil edildi. Grup 2'ye progestin içeren enjeksiyon kullanan hastalar alındı. Grup 3'e bakır yüklü intrauterin araç kullanan hastalar alındı. Grup 4'e bilateral salfenjektomi ya da bilateral tüp ligasyonu ile sterilizasyon yapılmış hastalar alındı. Grup 5'de ise erkek partneri kondom ile korunan, kendisi herhangi bir hormonal, cerrahi veya bariyer yöntemi kullanmayan hastalar yer aldı. Çalışma anlatıldı, mahremiyet sağlandı, gönüllü katılım vurgulandı ve ardından hastalardan Türkçeleştirilmiş FSFI ve Beck Depresyon Ölçeğini (BDÖ) doldurmaları istendi. Hastaların demografik verileri ve anket formları IBM SPSS ver. 21 kullanılarak karşılaştırıldı. En düşük memnuniyet korunma yöntemi olarak RİA kullanan hastalarda izlenirken en yüksek memnuniyet kondom kullanan hastalarda izlendi. Toplam FSFI puanı açısından bakıldığında en yüksek puan Grup 5'de 25,1± 3,3'dü. En düşük puan ise Grup 3'de 23,8 ± 4,7'di. Grup 1'de 24 ± 4,3, Grup 2'de 24,8 ± 3,02, Grup 4'de ise 24,1± 6,05 olarak izlendi. Ancak toplam FSFI puanlarında gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark izlenmedi ( p=0.06). Cinsel istek alt grubunda Grup 1'de ortanca değer 3 (1,2-5,4) olarak en düşük izlendi. Grup 1'in, Grup 2 ve Grup 5 ile olan karşılaştırılmasında fark istatistiksel olarak anlamlıydı (sırasıyla p değeri 0,03 ve 0,01). Cinsel uyarılma alt grubunda en düşük değer grup 3'de 3,3 (1,2-5,7) idi. Gruplar arasında grup 3 ve grup 5 arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlendi (p=0.018). Orgazm alt grubunda ortanca değerler gruplar için sırasıyla; 3,6 (1,2- 5,6), 4,4 (3,2-6), 4 (2,4-5,2), 3,6 (1,2-6) ve 4,4 (2-6) olarak bulundu. Grup 4 ve Grup 1'in Grup 5 ile arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (sırasıyla p= 0,01 ve 0,01). Lumbrikasyon ve memnuniyet alt grubunda ise gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi. Ağrı alt grubunda ise; en düşük puan Grup 3'de 3,6 (0-5,6)'ydı. Grup 3 için ağrı skoru, tüm gruplara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düşük izlendi. AP hizmeti alan hastaların yöntemin etkinliği kadar yan etkileri açısından da iyi bilgilendirmeleri gerekmektedir. Kontraseptif yöntemlerin cinsel işlev üzerinde ve depresyon üzerinde benzer etkileri olsa da alt gruplarda farlılıklar olabileceğini bilmek hasta ve sağlık hizmeti veren profesyoneller açısından kıymetlidir
Özet (Çeviri)
In this study, it was planned to investigate the effects of five different contraception methods on patient satisfaction and sexual function. Between 20.01.2022 and 31.07.2022, 362 patients aged 19-45 years, who applied to Erzincan Binali Yıldırım University Mengücek Gazi Training and Research Hospital for any reason and were included in the study, were divided into 5 groups. Patients using combined oral contraceptives were included in Group 1. Patients using progestin-containing injections were included in Group 2. Patients who used copper-loaded intrauterine devices were included in Group 3. Patients who underwent sterilization with bilateral salphingectomy or bilateral tubal ligation were included in group 4. Group 5 included patients whose male partner was protected with a condom and who did not use any hormonal, surgical or barrier methods. The study was explained, privacy was ensured, voluntary participation was emphasized, and then patients were asked to complete the Turkish-language FSFI and Beck Depression Scale (BDI). Patients' demographic data and questionnaires were compared using IBM SPSS ver 21. The lowest satisfaction was observed in patients using IUD as a method of protection, while the highest satisfaction was observed in patients using condoms. In terms of total FSFI score, the highest score was 25.1±3.3 in Group 5. The lowest score was 23.8 ± 4.7 in Group 3. It was 24 ± 4.3 in Group 1, 24.8 ± 3.02 in Group 2, and 24.1± 6.05 in Group 4. However, there was no statistically significant difference between the groups in total FSFI scores (p=0.06). In the sexual desire subgroup, the median value in Group 1 was 3 (1.2-5.4) and the lowest was observed. In the comparison of Group 1 with Group 2 and Group 5, the difference was statistically significant (p value 0.03 and 0.01, respectively). The lowest value in the sexual arousal subgroup was 3.3 (1.2-5.7) in group 3. There was a statistically significant difference between the groups between group 3 and group 5 (p=0.018). The median values in the orgasm subgroup were respectively; 3.6 (1.2-5.6), 4.4 (3.2-6), 4 (2.4- 5.2), 3.6 (1.2-6) and 4.4 ( 2-6) was found. The difference between Group 4 and Group 1 when compared to Group 5 was statistically significant (p= 0.01 and 0.01, respectively). In the lumbrication and satisfaction subgroup, there was no statistically significant difference between the groups. In the pain subgroup; the lowest score was 3.6 (0-5.6) in Group 3. Pain score for group 3 was statistically significantly lower compared to all groups. x Patients receiving Family Planning service should be well informed about the side effects as well as the effectiveness of the method. Although contraceptive methods have similar effects on sexual function and depression, it is valuable for patients and healthcare professionals to know that there may be differences in subgroups.