YPSK ile aspartam içeren farmasötik preparatlardaki aspartam miktarının tayini
Determination of aspartam in pharmaceutical preparations containing aspartam using HPLC
  1. Tez No: 816676
  2. Yazar: EKİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ARLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT SOYSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Aspartam çok yaygın bir şekilde kullanılan yapay bir tatlandırıcıdır. Bu çalışmada, çeşitli sıvı ve tablet numuneleri içerisinde bulunan aspartamın tayini için hızlı, ucuz, hassas, sağlam ve tekralanabilir YPSK-ELSD yöntemi geliştirilmiş ve doğrulanmıştır. Kromatografik ayırım izokratik olarak gerçekleştirilmiş olup C18 (4.6 x 150mm, 3.5 µm) özelliklerine sahip kolon kullanılmıştır. Mobil fazın bileşimi (Su: ACN):(80:20, v/v) oranlarına sahip organik karışımdan oluşmaktadır ve yöntemin akış hızı 1,00 mL dk-1 olarak uygulanmıştır. ELSD sıcaklığı 50 ºC'ye ayarlanmıştır. Kolon fırını sıcaklığı 30 °C ve enjeksiyon hacmi 10 µL olarak belirlenmiştir. YPSK-ELSD sisteminde Gain değeri: 7, Filtre değeri: 10 olarak ayarlanmıştır. Geliştirilen YPSK-ELSD yönteminde sırasıyla 0.69 ve 2.28 µg mL-1 LOD ve LOQ değerleri olarak hesaplanmıştır. Geri kazanım değerlerinin %86.04 - %110.58 aralığında olduğu belirlenmiştir. Uygulanan YPSK-ELSD yönteminin %BSS değeri %1'in altında olduğu belirlenmiştir. ASP'nin alıkonma süresi 3.5 olarak raporlanmıştır. YPSK-ELSD yönteminde Analiz süresi 6 dk olarak belirlenmiştir. ELSD'de N2 gaz basıncı 350 kPa'ya ayarlanmıştır. Bu çalışmada geliştirilen ve valide edilen YPSK-ELSD yönteminin rutin ASP tayinlerinde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aspartame is a widely used artificial sweetener. In this study, a fast, inexpensive, sensitive, robust and reproducible YPSK-ELSD method was developed and validated for the determination of aspartame in various liquid and tablet samples. Chromatographic separation was performed isocratically and a column with C18 (4.6 x 150mm, 3.5 µm) characteristics was used. The composition of the mobile phase consists of (Water: ACN):(80:20, v/v) organic mixture and the flow rate of the method was applied as 1.00 mL min-1. The ELSD temperature is set to 50 ºC. Column furnace temperature was determined as 30 °C and injection volume was determined as 10 µL. In the YPSK-ELSD system, the Gain value is set to 7, the Filter value is set to 10. In the developed YPSK-ELSD method, LOD and LOQ values of 0.69 ve 2.28 µg mL-1 were obtained, respectively, and the recovery values were determined to be in the range of 86.04% - 110.58%. It was determined that the %BSS value of the applied YPSK-ELSD method was below 1%. The retention time of ASP was reported as 3.5. Analysis time was determined as 6 minutes in the YPSK-ELSD method. In ELSD, the N2 gas pressure is set to 350 kPa. It shows that the YPSK-ELSD method developed and validated in this study can be used in routine ASP determination.