The modernization policies of Atatürk and Reza Shah: A Comperative content analysis
Atatürk ve Rıza Şah'ın modernleşme politikaları: Karşılaştırmalı bir içerik analizi
  1. Tez No: 113940
  2. Yazar: EBRU ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN DAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZ Çakmak, Ebru Yüksek Lisans, Uluslararası İlişkiler Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. ihsan Dağı 2002, 193 sayfa Bu çalışma, Atatürk ve Rıza Şah gibi iki karizmatik liderin, sistemi yeniden inşa ederek Batılı anlamda bir ulus-devlet yaratma hedeflerinin nasıl farklı sonuçlara yol açtığı sorusuna cevap aramaktadır. Bu amaçla, ilk olarak, Osmanlı İmparatorluğu ve Kaçar Hanedanlığı döneminde de yaşanan modernleşme yönündeki hareketler ve 18. yy. sonlarında her iki imparatorluğun politik ve ekonomik yapılanması değerlendirilerek, Atatürk ve Rıza Şah dönemleri öncesinde oluşturulan gelişmeler ortaya konmaya çalışılmıştır. İki liderin sahneye çıkması sonrasında, Türkiye ve İran'ın iç ve dış bağımsızlıklarını kazanmaları ve iki ülke liderinin modernleşme çizgileri neden-sonuç ilişkisi çerçevesinde incelenmiştir. Her iki Ortadoğu ülkesinin Batılılaşma hedefi ve bu amaçla Rıza Şah'ın Atatürk'ün izlediği yolu model alması her iki ülkede aynı şekilde sonuçlanmamıştır. Burada Sünni-Şii toplumda yapılanmasının etkileri olduğu ve toplumsal reaksiyon (özellikle mollalar) doğrultusunda İran'da Cumhuriyet rejiminden feragat edilerek daha çok ekonomik ve kültürel alanlarda modernleşme hedefinin gerçekleştirilebildiği gözlenmiştir. Rıza Şah İran'ı, sistemde kökten değişiklik yapılmadan devrim niteliğinde politikalar izleyen Atatürk'ün hedeflediği muasır medeniyet seviyesine ulaşamadığı gibiolası laik bir rejim tehlikesine karşı mollaların uyanmasına ve örgütlenmelerine neden olmuştur ki bu İran'da İslam Devrimi'ne giden yolda önemli bir aşamadır. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE MODERNIZATION POLICIES OF ATATÜRK AND REZA SHAH: A COMPARATIVE CONTENT ANALYSIS Çakmak, Ebru M.A., Department of International Relations Supervisor: Assoc. Prof. Dr. ihsan Dağı 2002, 193 pages This study deals with the question of how the same goals of two charismatic leaders, Atatürk and Reza Shah, towards creating a Western type nation-state by reconstructing the system reveal different outcomes. Therefore, first of all, the movements through modernization, which were realized during the Ottoman Empire and Qajar Sultanate, and the political/economic restructuring of two Empires at the end of the 1 8th century have been evaluated. The target is to put forth the developments before Atatürk and Reza Shah. The case of two countries' internally and externally independence after two leaders emerged on the scene and the modernization lines of two leaders within the context of cause-effect relationship has been analyzed. Westernization goal of the two Middle Eastern countries and thereof Reza Shah's intention in modeling Atatürk' s path did not result in the same pattern. Here, it has been observed that the Sunni-Shiite structure is effective in the society and as a result of social reaction, particularly from the mullahs, by putting aside the Republican regime, rather in economic and cultural fields the modernization target was achieved. Reza iiiShah's Iran could not reach to a level of contemporary civilization that Atatürk aimed and furthermore caused awakening and institutionalizing of the mullahs against a possible laicist regime. Thus, it was a crucial step on the way towards the Islamic Revolution. IV