Farklı polikistik over sendromu fenotiplerinde amh düzeyi ile metaabolik profil ilişkisi
The relationship between amh level and metabolicprofile in different polycycstic ovary syndromephenotypes
- Tez No: 816868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA YENER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Polikistik over sendromu (PKOS) hirsutizm ve /veya oligoanovulasyon, infertilite gibi reprodüktif sistem bulguları ile prezente olsa da metabolik ve kardiyovasküler hastalıklar açısından yol açtığı risk artışı da göz ardı edilmemelidir. Over rezervini yansıtan serum anti-Müllerian hormon (AMH) düzeyinin PKOS tanılı hastalarda sağlıklı kontrollere göre daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Serum AMH düzeyi bu hasta grubunda artan preantral ve küçük antral folikül stoğunu göstermektedir. PKOS' un ciddiyetinin fenotiplere göre farklılık gösterdiği ve serum AMH düzeyinin PKOS' un ciddiyeti ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Ancak, farklı fenotiplerdeki PKOS hastalarında serum AMH düzeyinin metabolik riski yansıtmada rolü olup olmadığı halen net değildir. Çalışmamızda amacımız farklı PKOS fenotiplerinde AMH düzeylerini değerlendirmek ve serum AMH düzeyi ile metabolik profili yansıtan parametreler arasında bir ilişki olup olmadığını değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya; Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine adet düzensizliği ve/veya hirsutizm nedenli başvuran ve PKOS tanısı konularak ayaktan takibe alınmış, 18 yaş üstü kadın, serum AMH düzeyi bakılmış 229 hasta dahil edilmiştir. Hastalar Rotterdam 2003 önerileri doğrultusunda 4 farklı PKOS fenotipine ayrılarak grupların metabolik verileri (kilo (kg), boy (cm), bel çevresi (cm), vücut kitle indeksi (kg/m2), glukoz, insülin, HOMA-IR, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, total kolesterol, trigliserid düzeyleri), reprodüktif parametreleri ( serum FSH, LH, östradiol, total testosteron, SHBG, serbest androjen indeksi, serbest testosteron, DHEAS, 1,4 delta androstenedion) ve serum AMH düzeyleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve gruplarda metabolik parametreler ile serum AMH düzeyinin ilişkisi incelenmiştir. Bulgular: PKOS tanılı hastaların %48 'i (n=110) Fenotip A, %20,1'i (n=46) Fenotip B, %30,6'sı (n=70) Fenotip C, %1,3'ü (n=3) Fenotip D olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Polycystic Ovary Syndrome (PCOS), despite presenting with reproductive system symptoms such as hirsutism and/or oligoanovulation, should not overlook the increased risk it poses for metabolic and cardiovascular diseases. It has been shown that serum Anti-Müllerian Hormone (AMH), which reflects ovarian reserve, is higher in patients diagnosed with PCOS compared to healthy controls. Serum AMH levels indicate an increased preantral and small antral follicle stock in this patient group. It is known that the severity of PCOS varies according to phenotypes, and serum AMH levels are associated with the severity of PCOS. However, it is still unclear whether serum AMH levels in PCOS patients with different phenotypes play a role in reflecting metabolic risk. Our aim in this study is to evaluate AMH levels in different PCOS phenotypes and to assess whether there is a relationship between serum AMH levels and parameters reflecting metabolic profile. Material and Method: This study included 229 patients who presented with menstrual irregularities and/or hirsutism, were diagnosed with Polycystic Ovary Syndrome (PCOS), and were enrolled for outpatient follow-up at the Endocrinology and Metabolism Clinic of Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital, Health Sciences University. The patients were women aged 18 and over, and their serum AMH levels were assessed. Patients were categorized into four different PCOS phenotypes. Metabolic data (weight (kg), height (cm), waist circumference (cm), body mass index (kg/m2), glucose, insulin, HOMA-IR, cortisol, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, total cholesterol, triglycerides), androgen data (FSH, LH, estradiol, total testosterone, SHBG, free androgen index, free testosterone, DHEAS, 1,4 delta androstenedione), serum AMH levels, and ultrasound findings of patients with different phenotypes were compared among themselves. Results: It was determined that 48% (n=110) of patients diagnosed with PCOS were Phenotype A, 20.1% (n=46) were Phenotype B, 30.6% (n=70) were Phenotype C, and 1.3% (n=3) were Phenotype D.