Tek taraflı alt ekstremite kısalığı olan hastalarda uzatma öncesi ve sonrası spinopelvik parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of spinopelvic parameters before and after lengthening in patients with limb length discrepancy
  1. Tez No: 816879
  2. Yazar: LEVENT OĞUZHAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KARGIN, DR. AHMET KOCABIYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Tek taraflı alt ekstremite eşitsizliğinin omurgada koronal dengeyi bozup, fonksiyonel skolyoz yaptığı bilinmektedir. Ancak bu durumun omurgada sagittal dengeyle olan ilişkisi literatürde çok bulunmamaktadır. Bizim amacımız tek taraflı alt ekstremite eşitsizliğinin uzatma tedavisi öncesi ve sonrası, spinopelvik parametreler üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2018 ve Haziran 2022 tarihleri arasında kurumumuzda alt ekstremite boy eşitsizliği sebebiyle uzatma tedavisi gören hastalar retrospektif olarak tarandı. Çalışmamıza uygun kriterleri sağlayan hastaların AP uzunluk grafileri ve lateral spinopelvik grafileri değerlendirildi. Hastalar, uzatma yapılan kemik, osteotomi bölgesi, kullanılan cerrahi tedavilere göre gruplandı. Uzatma tedavisi öncesi ve sonrası, her iki alt ekstremite arasındaki boy eşitsizliği, spinopelvik parametreler ölçüldü. Ölçülen parametreler istatistiki olarak karşılaştırıldı. Bulgular: 8'i kadın, 15'i erkek, toplam 23 hastamızın ortalama yaşları 23,43 (±9,99) bulundu. Ölçülen ortalama preoperatif alt ekstremite boy farkı 6,77 (±3,41) cm iken, postoperatif alt ekstremite boy farkı 3,75 (±2,31) cm bulundu. Preoperatif pelvik tilt 3,44°¬¬ (±10,68), pelvik insidans 48,66° (±9,54), sakral slop değerleri bulunurken 45,21° (±8,05), yapılan postoperatif ölçümlerde pelvik tilt 2,59° (±9,73), pelvik insidans 49,31° (±9,48), sakral slop 46,72° (±8,55) değerleri saptandı. Spinopelvik parametrelerin preoperatif ve postoperatif karşılaştırmalarında istatistiki anlamlı sonuç bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: It has been shown that limb length discrepancy causes, functional scoliosis by disrupting coronal spinal balance. However according to scientific literature, the relationship between limb length discrepancy and sagittal spinal balance is not yet established. Our purpose in this study is to research the effects of bone lengthening and limb length inequality on spinopelvic parameters. Material and Method: Between January 2018 and June 2022, we performed a retrospective search for patients with limb length discrepancy who were treated in our facility. On patients who were eligible to our inclusion criteria we evaluated AP standing lower limb views and lateral spinopelvic views. We sorted patients into groups of treated bone, osteotomy location, chosen treatment option. We measured limb length inequality, spinopelvic parameters before and after lengthening. We compared the results using statistical methods. Results: Of 23 patients 8 of them were female and 15 of them were male. Their mean age was 23,43 (±9,99). Preoperative mean limb length inequality was found 6,77 (±3,41) cm, postoperative this value was found 3,75 (±2,31) cm. Preoperative mean pelvic tilt value was found 3,44°¬¬ (±10,68), mean pelvic incidence was found 48,66° (±9,54), sacral slope was found 45,21° (±8,05). Postoperative mean pelvic tilt value was found 2,59° (±9,73), mean pelvic incidence was found 49,31° (±9,48), sacral slope was found 46,72° (±8,55). Comparison between preoperative and postoperative spinopelvic values were not found statistically meaningful.