Unilateral ve bilateral plantar fasiitli bireylerin denge performansı, yürüyüş hızı, ayak fonksiyonu, alt ekstremite biyomekanik dizilimi ve kas kuvvetinin karşılaştırılması
Comparison of balance performance, gait speed, foot function, lower extremity biomechanical alignment and muscle strength in individuals with unilateral and bilateral plantar fasciitis
  1. Tez No: 885583
  2. Yazar: SALMAN USMAN SHEHU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİHTER AKINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, unilateral ve bilateral plantar fasiitli (PF) bireylerin denge performansı, yürüyüş hızı, ayak fonksiyonu ve alt ekstremite biyomekanik dizilimi ve kas kuvvetinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya unilateral (n=15, yaş=45,20±8,51 yıl, vücut kütle indeksi=28,19±4,31 kg/m2) ve bilateral (n=15, yaş=44,47±12,31 yıl, vücut kütle indeksi=29,19±4,21 kg/m2) plantar fasiitli toplam 30 kişi dahil edildi. Statik denge Tek Ayak Üzerinde Durma Testi ile, dinamik denge Yıldız Denge Testi ile, yürüyüş hızı OneStep 3.20 cep telefonu uygulaması ile ayak fonksiyonu Ayak Fonksiyon İndeksi (AFİ) ile, alt ekstremite biyomekanik dizilimi medial longitudinal ark yüksekliği, Q açısı ve kas kısalığı değerlendirmesi ile ve kas kuvveti el dinamometresi ile değerlendirildi. Unilateral grupta etkilenmemiş taraf statik ve posterolateral dinamik denge performansının daha yüksek olduğu belirlendi (p=0,037; p=0,013). Unilateral grupta yürüyüş çift destek asimetrisi ölçümünün daha iyi olduğu tespit edildi (p=0,003). Bilateral grupta ağrı, disabilite ve aktivite limitasyonu daha kötü olduğu saptandı (p0.05). Unilateral grup etkilenmiş taraf Gluteus medius ve Adductor kaslarında daha fazla kuvvet gösterdi (p=0,046; p=0,011), aynı zamanda etkilenmemiş taraf Quadriceps, Iliopsoas, Gluteus medius ve Adductor kaslarında da daha fazla kuvvet gösterdi (p=0,018; p=0,026; p=0,006; p=0,026). Bu çalışmada unilateral ve bilateral PF'li bireylerin denge performansı, ayak fonksiyonu ve alt ekstremite kas kuvveti farklı olduğu belirlendi. Bu sonuçlar doğrultusunda, bilateral PF'li bireylerin rehabilitasyon programlarına denge performansı, ayak fonksiyonu ve alt ekstremite kas kuvvetini arttırmaya yönelik daha çok tedavi verilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the balance performance, gait speed, foot function, lower extremity biomechanical alignment and muscle strength of individuals with unilateral and bilateral plantar fasciitis. A total of 30 individuals with unilateral (n=15, age=45.20±8.51 years, body mass index=28.19±4.31 kg/m2) and bilateral (n=15, age=44.47±12.31 years, body mass index=29.19±4.21 kg/m2) plantar fasciitis were included in the study. Static balance was evaluated with the Single-Leg Stance Test, dynamic balance with The Star Balance Excursion Test, gait with the OneStep 3.20 mobile phone application, foot function with The Foot Function Index (AFI), and lower extremity biomechanical alignment with the medial longitudinal arch height, Q angle, and muscle length. and muscle strength with a Hand-held Dynamometer. The unilateral group had better unaffected side static and posterolateral dynamic balance performance (p=0.037; p=0.013). It was determined that gait double support asymmetry measurement was better in the unilateral group (p=0.003). Pain, disability and activity limitation were found to be worse in the bilateral group (p0.05). The unilateral group showed greater strength in the affected side Gluteus medius and Adductor muscles (p=0.046; p=0.011), and also showed greater strength in the unaffected side Quadriceps, Iliopsoas, Gluteus medius and Adductor muscles (p=0.018; p=0.026; p=0.006; p=0.026). In this study, balance performance, foot function and lower extremity muscle strength of individuals with unilateral and bilateral PF were found to be different. In line with these results, we think that more treatments should be included in the rehabilitation programs of individuals with bilateral PF to increase balance performance, foot function and lower extremity muscle strength.