Serebral palsili hastalarda kalça rekonstrüktif cerrahilerin radyolojik ve fonksiyonel sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of radiological and functional results of hip reconstructive surgeries in patients with cerebral palsy
  1. Tez No: 816881
  2. Yazar: TOLGA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Serebral palsi (SP) tanısı olan hastalarda nöromüsküler kalça displazileri yaygın olarak görülmektedir. Bu nedenle kalça koruyucu, rekonstrüktif ve kurtarıcı cerrahiler yapılmaktadır. Bizim çalışmamızdaki amaç SP'li hastalarda kalça rekonstrüktif cerrahilerin radyolojik ve fonksiyonel sonuçlarını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Şubat 2011- Kasım 2020 tarihleri arasında kurumumuzda nöromuskuler kalça displazisi nedeniyle cerrahi olarak tedavi edilen SP tanısı olan hastalar retrospektif olarak belirlendi. Dahil edilme kriterlerimize uygun hastaların demografik verileri sistemden elde edildi. Tüm hastaların ameliyat öncesi, sonrası ve final kontrolünde standardize olarak çekilmiş pelvis ön arka grafileri çalışma kapsamında değerlendirildi. Grafilerde Reimer migrasyon indeksi (RMI), asetabular indeks (AI), Sharp açısı, Merkez kenar açısı (MKA), femur boyun-şaft açısı, triradiat kartilaj kapanma durumu değerlendirildi. Son kontrollerinde ulaşılabilen tüm hastalara fonksiyonel değerlendirme için modifiye Barthel indeksi ve ağrı değerlendirilmesi için 10 puanlı VAS uygulandı. Gruplar arası ve zamana göre karşılaştırmalarda bağımlı örneklem t testi ile genel lineer model tekrarlı ölçümler testi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık, p değerinin 0,05'ten küçük olması olarak tanımlandı. Bulgular: Yaşları 3 ile 19 arasında değişen 80 hastanın 126 kalçası çalışma kapsamında değerlendirildi. Hastaların ortalama (ort.) yaşı 8,4 iken, ort. takip süresi 67,8 aydı. Ameliyat olan 30 hastaya femoral osteotomiye ek olarak pelvik osteotomi uygulanmıştı. Hastaların RMI ameliyat öncesi 61,6±29,5; ameliyat sonrası 9,4±14,9 olup son kontrolde 22,7±24 bulundu. Hastaların AI ameliyat öncesi 26,9±9,1; ameliyat sonrası 20,3±9 olup son kontrolde 18,1±8,7 bulundu. Hastaların femur boyun şaft açısı ameliyat öncesi 157,6±9,5; ameliyat sonrası 124,0±10,4 olup son kontrolde 131,8±11,9 bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: Neuromuscular hip dysplasia is a common condition in patients with cerebral palsy (CP), necessitating preventive, reconstructive, and salvage surgeries. This study aims to investigate the radiological and functional outcomes of hip reconstructive surgeries in CP patients. Matherial and Method: We conducted a retrospective analysis of patients diagnosed with CP who underwent surgical treatment for neuromuscular hip dysplasia between February 2011 and November 2020 at our institution. Demographic data of eligible patients were obtained from the system. Standardized pelvic anterior-posterior radiographs were evaluated before, after, and at the final follow-up. Radiographic measurements, including Reimer migration index (RMI), acetabular index (AI), Sharp angle, center edge angle, femoral neck-shaft angle, and triradiate cartilage closure status, were assessed. Functional assessment was performed using a modified Barthel index, and pain assessment utilized a 10-point visual analog scale (VAS) in patients reachable during the final follow-up. Dependent sample t-test and general linear model repeated measures test were used for comparisons between groups and according to time. Statistical significance was defined as p value less than 0,05. Results: Within the scope of this study, 126 hips from 80 patients aged between 3 and 19 were evaluated. The mean patient age was 8.4 years, with a mean follow-up of 67.8 months. Pelvic osteotomy was performed in addition to femoral osteotomy in 30 patients. The preoperative RMI was 61.6±29.5, postoperative RMI was 9.4±14.9, and RMI at the final control was 22.7±24. The preoperative AI was 26.9±9.1, postoperative AI was 20.3±9, and AI at the final control was 18.1±8.7. The preoperative femoral neck-shaft angle was 157.6±9.5, postoperative angle was 124.0±10.4, and angle at the final control was 131.8±11.9.