Comparison of sagittal profile effects of shilla growth guidance system and magnetically controlled growing rods
Shilla büyüme kilavuzu sistemi ve manyetik olarak kontrol edilebilen büyüme rodunun sagittal profil etkilerinin karşilaştirilmasi
  1. Tez No: 816882
  2. Yazar: MUHAMMET ALPTEKİN KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: EBS(Erken başlangıçlı skolyoz) tedavisinde büyüme dostu cerrahi sistemlerin birbirlerine olan üstünlükleri, dezavantajları literatürde yaygın bir tartışma konusudur. Manyetik rodlar, geleneksel büyüme rodlarına alternatif olarak gerekli planlı cerrahi sayısını azaltması sebebi; Shilla büyüme kılavuzu sistemleri ise deformitenin üç düzlemde düzeltilmesine olanak sağlaması ve yine planlı cerrahi sayısını azaltması sebebi ile tercih sebebi olmaktadır. Bu çalışmanın amacı bu iki sistemin gelişim çağında sagittal parametrelerin gelişimini nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: M.S. Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran ve merkezimizde EBS tanısı konularak Ağustos 2014 ve Şubat 2020 tarihleri arasında yine merkezimizde MCGR(Magnetically controlled growing rod) ve Shilla büyüme kılavuzu sistemi ile opere edilmiş olan 51 hastanın verileri Aralık 2022 ve Mayıs 2023 tarihleri arasında merkezimizde retrospektif olarak analiz edildi. Hastaların demografik verileri, ameliyat esnasındaki yaşları, geçirilmiş ameliyat sayıları, ameliyatlarından son kontrollerine kadar olan takip süreleri(füzyon ameliyatı geçirdi ise takibi sonlanmış olarak kabul edilerek), EBS etyolojileri, MCGR prosedürü geçirmiş ise toplam uzatma sayıları, erken dönem ve takiplerde gelişen komplikasyonları; ameliyat öncesi, ameliyat sonrası erken dönem ve son kontrol tarihinde çekilen grafileri ile radyografik ölçümleri dökümante edildi. Hastaların ameliyat öncesinde, ameliyat sonrası ilk haftada ve son kontrole gelişlerinde çekilmiş olan standart ortoröntgenogramları koronal ve sagittal düzlemde analiz edilerek ölçümleri yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda 33 MCGR ve 18 Shilla büyüme kılavuzu hastasının TK(Torakal kifoz), LL(Lomber Lordoz), PI(Pelvik İnsidans), PT(Pelvik Tilt), SS(Sakral slope) değerlerini analiz ettiğimizde MCGR grubunun takibe başlangıç yaş ortalaması 8(4-10) ve ortalama takip süreleri 55(23-98) ay idi. Sagittal profil verilerini analiz ettiğimizde literatür ile uyumlu sonuçlara ulaştık. . PI değeri erken postop 40,8 ± 7,5 takip sonu ölçümde 41,6 ± 7 idi(p=,616). PT değeri erken postop dönemde 7,82±5,68 ve takip sonu dönemde 9,12±7,16 idi(p=0,538). Erken postop SS değeri 33,16±6,29 takip sonu dönemde 32,36±8,01 idi(p>0,05). TK değeri erken postop dönemde 11,6 ± 8,6 takip sonu dönemde 13,5 ± 9,6 idi(p=0,287). LL değeri erken postop dönemde 40,5 ± 7,5 takip sonu dönemde 44,1 ± 10 idi(p=0,56) Shilla grubunda takibin başlangıcı olan ameliyat yaş ortalaması 10,5 ve takip süresi ortalama 34,6 ay idi. Juvenil-adolesan dönem geçişinde bu hastalarda spinopelvik parametrelerin literatürde verilen normal gelişim verileri ile uyumlu olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
Aim and Purpose: The advantages and disadvantages of growth-friendly surgical systems over each other in the treatment of EOS (early onset scoliosis) are a common topic of discussion in the literature. MCGR are preferred because of it reduces the number of planned surgeries. Shilla growth guide systems, on the other hand, are preferred because they allow the correction of the deformity in three planes and reduce the number of planned surgeries. The aim of this study is to reveal how these two systems affect the development of sagittal parameters in the developmental age. Materials and Methods: We retrospectively analyzed the data of 51 patients who were diagnosed with EOS between august 2014 and february 2020. Patients were treated with MCGR and Shilla growth guidance system. Demographic data of the patients, age at the time of surgery, number of previous surgeries, follow-up periods from surgery to the last control (if he had fusion surgery, the follow-up is considered terminated), etiologies of EOS, total number of lengthenings if he has undergone MCGR procedure, complications developing in the early period and follow-up; X-rays and radiographic measurements taken before the operation, in the early postoperative period and at the last control date were documented. Standard orthoroentgenograms of the patients taken preoperatively, in the first week after surgery, and at the last follow-up visit were analyzed and measured in the coronal and sagittal planes. Results: In our study, when we analyzed the TK(Thoracic kyphosis), LL(Lumbar lordosis), PI(Pelvic incidence), PT(Pelvic Tilt), SS(Sacral slope) values of 33 MCGR and 18 Shilla growth guide patients, the mean age at the start of follow-up in the MCGR group was 8 (4-10) and the mean follow-up period was 55 (23-98) months. When we analyzed the sagittal profile data, we reached results consistent with the literature. . The PI value was 40.8 ± 7.5 early postoperatively and 41.6 ± 7 at the end of follow-up (p=.616). The PT value was 7.82±5.68 in the early postoperative period and 9.12±7.16 at the end of the follow-up period (p=0.538). The early postoperative SS value was 33.16±6.29 and 32.36±8.01 at the end of follow-up (p>0.05). The TK value was 11.6 ± 8.6 in the early postoperative period and 13.5 ± 9.6 at the end of the follow-up period (p=0.287). The LL value was 40.5 ± 7.5 in the early postoperative period and 44.1 ± 10 at the end of the follow-up period (p=0.56) In the Shilla group, the mean age of surgery at the beginning of the follow-up was 10.5, and the mean follow-up period was 34.6 months. We found that spinopelvic parameters in these patients during the juvenile-adolescent transition period were consistent with the normal development data given in the literature.