Multiple skleroz hastalarında aralıklı oruçla beslenmeninpsikolojik parametrelere etkisi
The effect of nutrition with intermittent fastingon psychological parameters in patients with multiple
  1. Tez No: 816883
  2. Yazar: SUMEJA HODZIC
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM DİLEK ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Multipl Skleroz (MS), merkezi sinir sisteminde, demiyelizasyon ve akson hasarı ile kendini gösteren, otoimmün kronik inflamatuar bir hastalıktır. Aralıklı orucun son yıllarda, oksidatif stresi ve inflamasyonu azalttığı tespit edilmiştir. Aralıklı orucun birçok hastalıkta ve nörolojik hastalıklar üzerindeki etkisi, otofaji mekanizması ile açıklanmaktadır. MS hastalarında psikolojik sağlamlığın düşük olduğu, depresyon ve anksiyetenin de en sık görülen psikolojik rahatsızlıklar olduğu bilinmektedir. Araştırmanın amacı, 30 gün süresince uygulanan aralıklı orucun MS'li bireylerde psikolojik sağlamlık ve psikolojik sıkıntı düzeylerine etkisini ve bu etkilerin hastaların sosyodemografik özellikleri (cinsiyet, yaş, beden kitle indeksi- BKI, hastalık süresi) ile ilişkisini ortaya koymaktır. Araştırma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Polikliniğin'de MS tanısı almış 39'u kadın ve 14'ü erkek (18-50 yaş) hasta ile 02.04.2022-01.05.2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmaya Expanded Disability Status Scale-Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği (EDSS), 3 ve daha küçük, son iki yılda relaps ve Manyetik Rezonansla (MR) görüntülemede yeni bir lezyon olmayan, BKI'i 25 ve daha büyük olan hastalar dahil edilmiştir. Hastaların bir ay süren aralıklı oruçla beslenmesinden önce ve sonra Connor-Davidson Psikoloji Sağlamlık Ölçeği (CD-RISC-25) ile psikolojik sağlamlık düzeyleri ve depresyon, aksiyete düzeyleri ise Kessler Psikolojik Sıkıntı Ölçeği (Kessler Psychological Distress Scale- K10) ile tespit edilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS 22.0 (Statical Package fort he Social Science) programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis (MS) is an autoimmune chronic inflammatory disease manifested by demyelination and axonal damage in the central nervous system. Intermittent fasting has been found to reduce oxidative stress and inflammation in recent years. The effect of intermittent fasting on many diseases and neurological diseases is explained by the mechanism of autophagy. It is known that psychological resilience is low in MS patients, and that depression and anxiety are the most common psychological disorders. The aim of the study is to reveal the effect of intermittent fasting applied for 30 days on the levels of psychological resilience and psychological distress in individuals with MS. The research was carried out between 02.04.2022 and 01.05.2022 with 39 female and 14 male patients diagnosed with MS in Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Neurology Department Polyclinic. Patients with an EDSS (extended disability status score) of 3 or less, no relapse in the last two years and no new lesions on MRI, patients aged 18-50 years, and patients with a body mass index of 25 and above were included in the study. After one month of intermittent fasting, the Connor-Davidson Psychological Resilience Scale (CD-RISC-25) and depression and anxiety levels were determined by the Kessler Psychological Distress Scale- K10. . The obtained data were analyzed using the SPSS 22.0 (Static Package for the Social Science) program.