Saglık Bilimleri Üniversitesi Gazi Yaşarğil Eğitim ve Araştırma hastahanesi acil kliniğine kafa travması ile başvuran hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of patients admitted to the emergency department of S.B.Ü gazi yaşarğil education and research with brain trauma
  1. Tez No: 816885
  2. Yazar: ERSİN MUTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Travmaya bağlı kafa yaralanmaları toplumun önemli bölümünde mortalite ve morbiditeye neden olan bir halk sağlığı sorunudur. Bu özelliğinden dolayı kafa travmaları acil servise başvuru nedenleri arasında önemli bir yer kaplamaktadır Bu çalışmada, kafa travmasıyla başvuran hastaların epidemiyolojik özelliklerini sapatamayı, acilde ya da hastanede yatış süreçlerini ve son durumlarının incelemek Amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı olarak tasralanan çalışmaretrospektif olarak uygulanmıştır. Çalışma Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastane Acil Departmanlarına başvran hastalar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 2017-2021 yılları arasında Hastaneye başvuran kafa travmalı 688 hastadan elde edilmiştir. Verilerin analizinde frekans, yüzde aritmetik ortalama gibi tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerin yanında ki kare ve Fisher Exact Test kullanılmıştır. Yapılan testler sonucunda p değerinin 0,05'in altında olması anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Kafa travmalı 688 hastada en sık görülen kafa travması nedenleri sırası ile Basit Düşme (331 kişi), trafik kazası (191 kişi), yüksekten düşme (78 kişi) ve darptır (47 kişi). Hastalarda görülen en sık kafa travması bulguları kafa kırığı, kontüzyon subdural ve epidural kanamalardır. Kafa travması dışında görülen en sık ek patolojik bulgular Lomber Vertabra kırığı ve maksillofasiyal yaralanmalardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Traumatic brain injuries are a significant public health problem, causing mortality and morbidity in a considerable portion of the population. Due to this characteristic, head injuries hold an important place among the reasons for emergency department admissions. The aim of this study is to analyze the epidemiological characteristics of patients presenting with head trauma, their processes during emergency department visits or hospitalizations, and their final conditions. Materials and Methods: This study was conducted in a descriptive and retrospective manner. It was carried out on patients who presented to the Emergency Departments of Gazi Yaşargil Training and Research Hospital. The data for the study were obtained from 688 patients with head trauma who met the inclusion criteria and visited the hospital between the years 2017 and 2021. In the data analysis, descriptive statistical methods such as frequency, percentage, and arithmetic mean were used, alongside chi-square and Fisher's Exact Test. The results of the conducted tests were considered statistically significant if the p-value was below 0.05. Findings: Among the 688 patients with head trauma, the most common causes of head injuries were as follows: Simple Falls (331 individuals), traffic accidents (191 individuals), falls from a height (78 individuals), and strikes (47 individuals). The most frequent head injury findings observed in the patients were skull fractures, subdural contusions, and epidural hemorrhages. Besides head trauma, the most common associated pathological findings were lumbar vertebral fractures and maxillofacial injuries.