Monstrosity in three selected novels: Mary Shelley's Frankenstein, Wells's The Island of Doctor Moreau and Ahmed Sadawi's Frankenstein in Baghdad
Seçilmiş üç romanda canavarlık: Mary Shelley'in Frankenstein, Wells'in Doktor Moreau'nun Adası ve Ahmed Sadawi'nin Frankenstein Bağdat'ta
  1. Tez No: 816894
  2. Yazar: DHEYAA RAMADHAN ALWAN ALWAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜL SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Canavar ve canavarlık kavramı, tarih boyunca edebiyatta yaygın bir tema olmuş ve çeşitli toplumsal korkuları, endişeleri ve insanlığa dair yansımaları temsil etmiştir. Bu çalışma, üç klasik edebiyat eserinde canavarların ve canavarlığın tasvirini incelemektedir: Mary Shelley'nin Frankenstein'ı, H.G. Wells'in Doktor Moreau'nun Adası ve Ahmed Sadawi'nin Frankenstein Bağdat'ta adlı eserleri. Canavar ve canavarlık teması daha önce farklı zaman dilimlerinden ve kültürlerden romanlarda çalışılmamıştır ve bu da edebiyat alanında bir boşluk oluşturmaktadır. Ayrıca, Cohen'in canavar teorisi (Yedi Tez) ve Freud'un psikanalizi, bu çalışmada seçilen kurgusal metinlerdeki canavar ve canavarlık temasının analizinde daha önce ele alınmamıştır. Bu çalışma, bu üç romandaki canavar ve canavarlık tasvirlerini ele alarak, bu edebi yaratıkların çok yönlü doğasını incelemektedir. Canavarlığın fiziksel, psikolojik ve toplumsal yönlerini ve canavar algısının zaman içinde ve farklı kültürlerde nasıl geliştiğini analiz ediyor. Tez, karşılaştırmalı bir analiz yoluyla, bilimsel ve teknolojik ilerlemelerin sonuçları, insan ve hayvan arasındaki sınırların bulanıklaşması, tanrıyı oynamanın yansımaları ve toplumsal marjinalleşmenin yansımaları gibi üç romandaki ortak tema ve motifleri ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca, bu romanlardaki canavar figürlerinin, yaratıldıkları toplumların korkularını, arzularını ve ahlaki ikilemlerini yansıtarak, insanlık durumu için nasıl birer alegori işlevi gördüğünü de araştırıyor. Jerome Jeffery Cohen'in canavar teorisi (Yedi Tez) ve Freud'un psikanalizinin edebiyat teorileri ve eleştirel perspektiflerinden yararlanan bu çalışma, Frankenstein, Doktor Moreau'nun Adası ve Frankenstein Bağdat'ta'daki canavar ve canavarlık tasvirlerinin incelikli bir şekilde anlaşılmasını sağlayarak, bu eserlerin edebiyat kanonundaki önemine ve etik, ahlak ve insanlık üzerine çağdaş tartışmalarla ilgisine ışık tutuyor.
Özet (Çeviri)
The concept of monsters and monstrosity has been a prevalent theme in literature throughout history, representing various societal fears, anxieties, and reflections on humanity. The present study explores the depiction of monsters and monstrosity in three classic works of literature: Mary Shelley's Frankenstein, H.G. Wells's The Island of Doctor Moreau, and Ahmed Sadawi's Frankenstein in Baghdad. The theme of monsters and monstrosity has not been studied previously in novels from different time periods and cultures, which constitutes a gap in this field of literature. Also, Cohen's monster theory (the Seven Theses), and Freud's psychoanalysis have not been addressed in analyzing the theme of monsters and monstrosity in the selected fictional texts of the current study. The present study delves into the portrayal of monsters and monstrosity in these three novels, examining the multifaceted nature of these literary creatures. It analyzes the physical, psychological, and societal aspects of monstrosity, and how the perception of monsters evolves over time and across different cultures. Through a comparative analysis, the thesis uncovers common themes and motifs in the three novels, such as the consequences of scientific and technological advancements, the blurring of the boundaries between man and beast, the repercussions of playing god, and the repercussions of societal marginalization. It also explores how the monstrous figures in these novels serve as allegories for the human condition, reflecting the fears, desires, and moral dilemmas of the societies in which they were created. Drawing on literary theories and critical perspectives of Jerome Jeffery Cohen's monster theory (the Seven Theses), and Freud's psychoanalysis, the current study provides a nuanced understanding of the portrayal of monsters and monstrosity in Frankenstein, The Island of Doctor Moreau, and Frankenstein in Baghdad, shedding light on the significance of these works in the literary canon and their relevance in contemporary discussions on ethics, morality, and humanity.