Kitle eğlence sanayiinde ucubeliğin teşhiri ve temsili:Barnum'un Amerikan müzesi ve universal stüdyoları canavarları
Exhibition and representation of monstrosity in mass entertainment industry: Barnum's American museum and universal studios monsters
- Tez No: 416095
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELEN VANESSA ANSEN LALLEMAND
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, modern kitle eğlence biçimleri olarak ucube gösterileri ve korku sineması arasındaki bağlantının, iki sanayi dalının da öncü figür ve kurumlarından hareketle tartışılması amaçlanmaktadır. Bu figür ve kurumlar, ucube gösterilerine bugün anladığımız karakterini veren Phineas Taylor Barnum'un Amerikan Müzesi ve baba-oğul Laemmle'lerin yönetimde olduğu süreçteki Universal Stüdyoları'dır. Çalışmada, ucube figürü, toplumsal, tarihsel ve kültürel bağlamla ilişki içinde“kurulan/inşa edilen”bir kategori olarak ele alınacaktır. Ortaya koyulacak olan kavramsal çerçeveden hareketle, bu figürün ucube gösterileri ve korku sinemasında kurulma ve sunulma biçimleri arasındaki süreklilik ilişkisi değerlendirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to discuss the relation between the freak shows and the horror cinema, as modern mass entertainment tools, based on the pioneer figures and institutions of these two branches of industry. These figures and institutions are Phineas Taylor Barnum's American Museum that gave the freak shows the character we now know and the Universal Studios during the Laemmle era. In this study, the figure of the monster will be examined as a“constructed”category in relation with the social, historical and cultural contexts. The continuity between the forms of construction and presentation of the monster figure in freak shows and horror cinema will be discussed, based on the conceptual framework that will be presented.