Abdominal cerrahi uygulanan yaşlı hastalarda kırılganlık ile beslenme durumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between frailty and nutritional status in older patients undergoing abdominal surgery
  1. Tez No: 816897
  2. Yazar: BUSE BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE ŞAHİN, PROF. DR. GÜLŞAH KANER TOHTAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ABDOMİNAL CERRAHİ UYGULANAN YAŞLI HASTALARDA KIRILGANLIK İLE BESLENME DURUMU ARASINDAKİ İLİŞKİNİN BELİRLENMESİ Buse BAKIR Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı Doktora Tezi, Ağustos 2023 Danışman: Prof. Dr. Habibe ŞAHİN ÖZET Bu prospektif gözlemsel çalışma, üst gastrointestinal sistem (mide, pankreas ve hepatobiliyer sistem) malignitesi nedeniyle cerrahi operasyon planlanan 65 yaş üzeri hastaların kırılganlık ve beslenme durumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Mart 2021-Aralık 2022 tarihleri arasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde yatan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. İlk görüşmede hastaların sosyodemografik bilgileri alınmış, FRAIL ölçeği kullanılarak kırılganlık durumu belirlenmiş, dosyalarından biyokimyasal bulguları kaydedilmiştir. Beslenme durumu, Mini Nütrisyonel Değerlendirme (MNA) anketi ve antropometrik ölçümler alınarak belirlenmiştir. Beslenme durumunun değerlendirilmesi ve biyokimyasal bulguların kaydedilmesi hastalar taburcu olurken ve 30 gün sonraki kontrollerinde tekrarlanmıştır. Hastaların enerji ve besin ögesi tüketimlerini belirlemek için her görüşmede üç günlük besin tüketim kaydı alınmıştır. Araştırmaya ortanca yaş değeri 70 yıl olan 39 erkek, 33 kadın, toplam 72 hasta katılmıştır. FRAIL ölçeğine göre hastaların %52,8'i kırılgan olarak değerlendirilmiştir. Preoperatif dönemde ortalama MNA puanı 22,95±3,10 bulunmuş olup hastaların %51,4'ü malnütrisyon riski taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN FRAILTY AND NUTRITIONAL STATUS IN OLDER PATIENTS UNDERGOING ABDOMINAL SURGERY Buse BAKIR Erciyes University Institute of Health Sciences Department of Nutrition and Dietetics Doctoral Dissertation, August 2023 Supervisor: Prof. Dr. Habibe ŞAHİN ABSTRACT This prospective observational study was conducted to determine the relationship between frailty and nutritional status of patients over 65 years of age who were scheduled for surgery for upper gastrointestinal tract (stomach, pancreas and hepatobiliary system) malignancy. The study included patients admitted to the General Surgery Clinic of İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital between March 2021 and December 2022. At the first assessment, patients' sociodemographic information was collected, frailty status was determined using FRAIL scale, and biochemical findings were recorded from medical records. The nutritional status was evaluated by the Mini Nutritional Assessment (MNA) questionnaire and anthropometric measurements were taken. The assessment of nutritional status and recording of biochemical findings were repetaed at discharge and the follow-up visit after 30 days. To determine energy and nutrient intake, a three-day food record was obtained every visit. A total of 72 patients, 39 males and 33 females, with a median age of 70 years, participated in the study. According to the FRAIL scale, 52.8% of the patients were frail. Before the operation, the mean MNA score was found to be 22.95±3.10, and 51.4% of the patients were identified to be at risk of malnutrition.