A study of threatened masculinity and tragic flaw in David Mamet's Edmond, Glengarry Glen Ross, and Oleanna
David Mamet'in Edmond, Glengarry Glen Ross ve Oleanna eserlerinde tehdit edilmiş erkek kimliği ve trajik kusur incelemesi
- Tez No: 858713
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
David Mamet'in Edmond, Glengarry Glen Ross ve Oleanna eserlerinde ana karakterler, erkekliklerine meydan okunduğu için tehdit altında olduklarına inanan ve bu durumdan rahatsızlık duyan erkekler olarak tasvir edilir. Bu erkek karakterler, erkekliklerini farklı yollara başvurarak kanıtlamaya çalışırlar. Edmond cinsel zaferlerle, Levene iş yaşamındaki başarısıyla ve John akademik dili ile erkekliklerini kanıtlamak için çabalarlar. Bu tez, üç oyunu ve baş karakterlerini analiz ederek, bu karakterlerin ortak trajik kusuru olan kibri tartışmayı amaçlamaktadır. Bu karakterlerin kibirleri, ölümcül hatalar yapmalarına neden olur ve bu da trajik bir çöküşe yol açar. Trajik çöküşlerinin sonucunda, bu ana karakterler başlangıçta sahip oldukları erkeksilik kavramlarının zıttı olan bir gerçekliği tecrübe ederler. Anahtar Kelimeler : Erkeksilik, Trajik Kusur, Kibir, Kadınsılık, Trajedi
Özet (Çeviri)
In David Mamet's Edmond, Glengarry Glen Ross, and Oleanna, the protagonists are portrayed as men who are plagued by the belief that their masculinity is being challenged and threatened. These men seek to overcome these challenges and claim their masculinity through various means: Edmond through sexual conquest, Levene through business success, and John through academic discourse. By analysing the three plays and their protagonists, this thesis aims to discuss that these men have a common tragic flaw: hubris. Their hubris causes them to make fatal mistakes, which in turn lead to their tragic downfall. As a consequence of their tragic downfall, the protagonists experience a reality that contradicts their initial conceptions of masculinity. Key Words : Masculinity, Tragic Flaw, Hubris, Femininity, Tragedy