A new approach to determine the thermophysical properties of saturated liquid-vapor mixture nanorefrigerants
Doymuş sıvı-buhar karışımı nanosoğutkanların termofiziksel özelliklerinin bulunması için yeni bir yaklaşım
- Tez No: 816981
- Danışmanlar: PROF. DR. ALMILA GÜVENÇ YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Yeni teknolojik cihaz ve uygulamalarda artan termal yük ile soğutma ihtiyacı daartmaktadır. Bu nedenle, ısı transfer verimliliğindeki artış hayati bir konudur. Buhar sıkıştırmalı soğutma çevriminin termal performansını artırmak için nanosoğutucular kullanılır. Nanosoğutucuların termofiziksel özelliklerini belirlemek için yeterli veri olmadığı için buzdolaplarında nanosoğutucu kullanımı hala dikkat gerektirmektedir. Bu çalışmada, iki fazlı bir soğutucu akışkan akışında nanosoğutucu akışkanların termofiziksel özelliklerini belirlemek için akışkan yataklara benzetmeye dayalı yeni bir yaklaşım önerilmiş ve bu yaklaşım Yapay Sinir Ağı (YSA) kullanılarak doğrulanmıştır. İdeal bir R141b çevrimindeki bir evaporatör için dört farklı nanopartikül (Cu, Al, Al2O3, CuO) ve üç kütle fraksiyonu değeri için bir vaka çalışması yapılmış ve nanosoğutucu akışkanlarla performans katsayısındaki (COP) artış %4.15-%13.17 arasında rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing thermal load in new technological devices and applications, demand for cooling rates increases. Therefore, enhancement in heat transfer efficiency is a vital issue. To increase the thermal performance of the vapor compression refrigeration cycle (VCRC) nanorefrigerants are used. Nanorefrigerant use in refrigerators still needs attention because there are not sufficient data to determine the thermophysical properties of nanorefrigerants. A new approach, based on an analogy to fluidized beds, to determine the thermophysical properties of nanorefrigerants in a two-phase flow of refrigerant is suggested in this study and the approach is verified using Artificial Neural Network (ANN). A case study for an evaporator in an ideal R141b VCRC is performed for four different nanoparticles (Cu, Al, Al2O3, CuO) and three mass fraction values, and the increase in COP with nanorefrigerants is reported between 4.15%-13.17%.