Analitik pozitivizm açısından yargıcın hukuk yaratması
Judicial legislation in terms of analytical positivism
  1. Tez No: 816986
  2. Yazar: ONUR ALTUNSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ GÖKÇE ZABUNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmanın amacı, yasanın var olma ve anlam kazanma süreçlerinde egemenin rolünü tartışmaya açmaktır. Egemeni yasanın kaynağı olarak kabul eden analitik pozitivizm, yasayı yaratma ve yorumlama arasındaki zorunlu ilişkiyi göz ardı etmez. Yasaya serbestçe anlam yüklemek, onu yeniden yazmak demektir. Bu nedenle, yargıcın sınırlandırılması gerekir. Hobbes, Bentham ve Austin'e göre yargıç egemenin iradesini dikkate almakla yükümlüdür. Diğer ifadeyle, egemenin yasayı yürürlüğe koyma maksadını araştırmak zorundadır. Bunun için yönünü hukukun dışına, ahlaka çevirmelidir. Çünkü egemen, hukukla değil, yalnızca ahlak yasalarıyla bağlıdır. Egemen tarafından yürürlüğe konulan yasaların ahlakla uyum içerisinde olduğu varsayılmalıdır. Böylece yargılama aşamasında hukuk ve ahlakın birbirini tamamlayan alanlar olduğu ortaya çıkar. Çalışmanın kapsamı Analitik Pozitivizmin öncülerinden olan Hobbes ile bu kuramın kurucuları arasında gösterilen Bentham ve Austin'in yargılama hakkındaki görüşlerini analiz etmektir. Ortak noktaları yasayı egemenin buyruğuna indirgemek olan düşünürlere göre, yargıç, yorum yaparken yasanın bu özelliğini daima aklında tutmalıdır. Özellikle zor davalarda egemene olan bağlılığından ödün vermemelidir. Ahlak, yargıcı egemene bağlayan bir yorum aracıdır. Yasa geçerlilik kazanırken ahlakla ilişkilendirilmese dahi belirsizlik arz eden zor davalarda anlamını ahlaki değerlerin ışığında elde eder.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discuss the role of the sovereign in the process of existence and meaning of the law. Analytical positivism, which accepts the sovereign as the source of law, does not ignore the necessary relationship between legislating and interpreting the law. To give unfettered meaning to it means rewriting it. Therefore, the judge must be restrained. According to Hobbes, Bentham and Austin, the judge is obliged to consider the will of the sovereign. In other words, the judge has to investigate the sovereign's intention to enact the law. For this, the judge should turn the direction outside the law, to morality. Because the sovereign is bound only by moral laws, not by the law. Laws enacted by the sovereign must also be assumed to be in harmony with morality. Thus, it turns out that law and morality are complementary fields during the judicial phase. The scope of the study is to analyze the views of Hobbes, one of the pioneers of Analytical Positivism, and Bentham and Austin, who are among the founders of this theory, on judgment. According to these thinkers, whose common point is to reduce the law to the sovereign's command, the judge should always keep this feature of the law in mind when interpreting. In particular, the judge should not compromise his loyalty to the sovereign in hard cases. Morality is a tool of interpretation that binds the judge to the sovereign. Even if it is not associated with morality, law gets its meaning in the light of moral values in hard cases where uncertainty is present.