Muhafazakar ideoloji açısından Nurettin Topçu
Nuretti̇n Topcu with regard to conservative ideology
  1. Tez No: 420908
  2. Yazar: FIRAT MOLLAER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜVEN BAKIREZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Nurettin Topçu Anadolu sosyalizmi teorisini ortaya atmış ve keskin bir kapitalizm eleştirisi sunmuştur. Muhafazakârların toplumsal değişmede etkili olan maddi faktörler karşısında ilgisiz tavrına karşılık, kapitalizme karşı analitik bir tutum almış ve Cumhuriyet döneminde kapitalist sistemin İslami bir emperatifle yapılmış ender eleştirilerinden birini gerçekleştirmiştir. Muhafazakârların ekonomik modernliğe göz kırpıp kültürel modernliği suçlamalarına karşı, dikkatini modernliğin ekonomik sorunlarına yöneltmiştir. Gelenekçi muhafazakârlığın teorik yanılgılarını ifşa ettiği gibi bürokratik muhafazakârlığın pozitivist-kapitalist modernliğini de sorgulamıştır.
Özet (Çeviri)
Nurettin Topcu put forward the idea of Anatolian Socialism and presented a sharp criticism of capitalism. While conservatives were not interested in the material factors of social changes, Topcu took an analytical stance against capitalism and materialized a criticsm of capitalism through an Islamic imperative in the Republican Turkey. While the conservatives approved the economic modernity, he focused on the problems of economic modernity. Not only did he criticize the theoretical shorcomings of the traditional conservatism but also questioned the positivist-capitalist modernity of bureaucratic conservatism.