Architecture evolution toward a software product line for physical security information management system
Fiziksel güvenlik bilgi yönetim sistemi için bir yazılım ürün hattına doğru mimari evrim
- Tez No: 816988
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİT SEYFULLAH OĞUZTÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Fiziksel Güvenlik Bilgi Yönetimi (PSIM) sistem konfigürasyonları farklı projelerde temel özelliklerinin az çok aynı olması sayesinde benzerdirler. Projelerdeki en yaygın farklılıklardan birisi kullanılan sensörlerdir. Açık Bağlantı Video Arayüz Forumu (ONVIF) gibi standart bir standart iletişim arayüzünü destekleyen bazı sensörler PSIM sistemine kolaylıkla entegre edilebilir. Ancak özel iletişim arayüzleri kullanan sensörler teker teker entegre edilmelidir. Bir PSIM sisteminin her zaman kataloğuna yeni sensörler eklemesi beklenir. Bunu kolay bir şekilde yapabilmek için, sensör entegrasyonu için geliştirilmesi gereken kısımlar ayrıştırılmalı ve her sensör için teker teker geliştirilmelidir. Bu modüller yazılım ürün hattı mühendisliğinde kullanılacak özellikler olarak görülebilir. Yazılım ürün hattı mühendisliğinin planlı yeniden kullanım mentalitesi, benzer ürünlerin kısa zamanda teslim edilebilmesine olanak sağlar. Bu çalışmada, bir PSIM sistemindeki sensör entegrasyonunu ayrıştırmayı ve mimarinin eski ve yeni hallerini mimari modeller üzerinden nitel olarak, test sonuçları üzerinden nicel olarak karşılaştırmayı hedefliyoruz.
Özet (Çeviri)
Physical Security Information Management (PSIM) system customizations tend to be similar to each other with core requirements being more or less the same in different projects. One of the most common differences in these projects is the sensors being used. Some sensors could be integrated into the PSIM system easily if they are compatible with a standard communication interface such as the Open Network Video Interface Forum (ONVIF) protocols. But sensors that use a special communication interface need to be integrated on a case-by-case basis. A PSIM system is always expected to integrate additional sensors to its inventory. In order to do this easily, the modules that need to be developed to integrate a sensor must be segregated and developed individually for each sensor. These modules can be seen as features to be used in a software product line architecture. The planned reuse mentality of software product line engineering makes it possible to deliver similar products within a short amount of time. In this work, we aim to segregate the sensor integration of a PSIM system and compare the old and new generations of the architecture both qualitatively, based on their architecture models, and quantitatively, based on test results.