Tüketicilerin anında teslim mobil uygulamaları kullanmasının marka sadakati üzerine etkisi: Süpermarket ve indirimli market karşılaştırmalarına yönelik bir araştırma
The effect of consumers' use of instant delivery mobile applications on brand loyalty: A research on supermarket and discount market comparisons
- Tez No: 816990
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS BAHADIR GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada anında teslim mobil uygulamaları ile geleneksel mağazalardan alışveriş yapan tüketicilerin indirimli ve süpermarket mağaza seçimlerinde marka sadakati üzerindeki etkisini ve tüketicilerin anında teslim mobil hizmetine yönelik görüşlerini incelemek amaçlanmıştır. Çevrimiçi anket yöntemi ile 310 katılımcıya ulaşılarak toplanan veriler IBM SPSS 25 istatistik programı ile frekans, t-testi, anova ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda; hem geleneksel alışverişte hem anında teslim mobil uygulama üzerinden alışverişte süpermarket tercihlerinin Migros, indirim market tercihlerinin A101 olduğu saptanmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerine göre sadakat ölçeğine katılım düzeyleri sadece cinsiyet grupları arasında“promosyon”faktöründe anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Anında teslim hizmetine yönelik ifadelerin demografik özellikler ile karşılaştırmalı analizleri yapıldığında ise yaş grupları, eğitim düzeyi ve gelir düzeylerine göre anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Anında teslim hizmetini kullanım sıklığı ile anında teslim mobil uygulama üzerinden alışverişe yönelik sadakat ölçeği arasında korelasyon analizi yapılmıştır. Anında teslim hizmetinin kullanım sıklığı ile“sadakat”,“fiyat uygunluğu, ”promosyon" faktörlerinin pozitif yönlü bir ilişkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the impact of instant delivery mobile apps on consumer brand loyalty in discount and supermarket store choices and consumers' views towards instant delivery mobile service. Data were collected from 310 participants using the online survey method and frequency, t-test, anova and correlation analyses were performed with the IBM SPSS statistical program. As a result of the study, both in traditional shopping and in shopping via the instant delivery mobile application, the preferences of the supermarket are Migros, the preferences of the discount market are A101. Participation levels in the loyalty scale according to the demographics of the participants were found to have a significant difference in the“promotion”factor only between gender groups. Comparative analyses of the expressions for the instant delivery service with demographic characteristics showed significant differences across age groups, education levels and income levels. A correlation analysis was performed between the frequency of use of the instant delivery service and the loyalty scale towards shopping via the instant delivery mobile app. The frequency of use of the instant delivery service was found to have a positive correlation with the factors of“loyalty”,“price affordability”,“promotion”.