Kullanımlar ve doyumlar teorisi bağlamında kullanıcıların sosyal medyada reklam izleme davranışına ilişkin bir model önerisi
Developing a structural equation model to analyze users' advertising watching behavior on social media: A study within the framework of uses and gratifications theory
- Tez No: 817000
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEMAL SUHER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
İletişim, medya ve reklamcılık insanlık yeni keşifler ortaya koydukça gelişmekte ve dönüşmektedir. Güncel pratiklerde iletişim mecralarının yapısı ve kullanım nedeni, reklamların kullanıcıya ulaşma biçimini etkileyerek tutum, davranışsal niyet ve davranışın belirleyici unsurları arasında yer almaktadır. Bu çalışma ile sosyal medyada yayınlanan reklamların, sunulduğu ara yüz gereği ortaya çıkan yapısal etkileri ve kullanıcının reklamla karşılaştığında nasıl bir tatmin elde ettiğine ilişkin nedenleri ortaya koymayı amaçlayan bir model önerilmektedir. Araştırmanın ana çerçevesini oluşturan model, Kullanımlar ve Doyumlar Teorisi (Katz, Blumler, Gurevitch, 1974) ve Teknoloji Kabul Modeli (Davis, 1986) temel alınarak oluşturulmuş ve kantitatif bir araştırma yürütülerek yapısal eşitlik modeli yöntemiyle analiz edilmiştir. Çevrimiçi anket yöntemiyle, sosyal medyada daha önce reklam izlemiş olma ön koşulu karşılayan 305 kişiden toplanan veriler sonucunda sosyal medya kullanıcılarının reklamla karşılaştığı mecra ara yüzünün kullanışlılığının ve mecradan edinilen kullanım ve doyuma yönelik tatminin reklama yönelik tutum, niyet ve davranışta değişikliğe yol açtığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As humanity ideates new discoveries; communication, media, and advertising are also transforming along with them. In the current period, the structure of the communication medium and the reason for its use are among the determining factors of attitude, behavioral intention, and behavior affecting the way advertisements reach the user. In this study, a proposed model aims to reveal the structural effects of advertisements published on social media due to the interface they are presented and the reasons for the user's satisfaction when they encounter the advertisement. The model, which constitutes the main frame of the research, was created on the basis of the Uses and Gratifications Theory (Katz, Blumler, Gurevitch, 1974) and Technology Acceptance Model (Davis, 1986), and quantitative research was conducted and analyzed with the structural equation model method. As a result of the data collected by the online survey method from 305 participants who met the prerequisite of having watched advertisements on social media before, it was determined that the usefulness of the media interface that social media users encounter with the advertisement and the satisfaction regarding the use and satisfaction obtained from the medium lead to changes in the attitude, intention, and behavior towards the advertisement.