Ege göçleri sonrasında Anadolu siyasi tarihi
Political history of Anatolia after the aegean migrations
  1. Tez No: 817037
  2. Yazar: TURAN GÜNEBAKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHİM KIZGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Paleolitik Çağ'dan itibaren insan izlerine rastladığımız Anadolu, günümüzde olduğu gibi geçmişte de dünya için önemli bir konuma sahip olmuştur. Bu sebeple de Prehistorik Çağlardan itibaren Anadolu insanların dikkatini çekmiş ve pek çok uygarlık burada kurulmuştur. M.Ö. III. Binden itibaren Anadolu'da Hattiler, Luwiler ve Hurriler gibi uygarlıklar varlık göstermekteydi. M.Ö. II. Binden itibaren ise Assur Ticaret Kolonileri Çağı olarak adlandırılan ve Anadolu ile Mezopotamya arasında yoğun ve sistemli bir ticari ilişkiler ağının olduğu bir dönemin başladığı görülmektedir. Bu ticari ilişkiler neticesinde ise Anadolu, Assurlu tüccarlardan yazıyı öğrenmiş ve Anadolu için tarihi çağlar başlamıştır. Assur Ticaret Kolonileri Çağı'nın sonlarında Anadolu'da var olan beylikler Kuşşara Kralı Anitta tarafından ele geçirilmiş ve böylece Anadolu'daki ilk siyasal mekân birliği sağlanmıştır. Daha sonraki süreçte ise kendisini Kuşşaralı olarak nitelendiren Hattuşili tarafından Hitit İmparatorluğu kurulmuştur. Daha sonra sonuçları itibarıyla Ön Asya'yı derinden etkileyen Ege Göçleri, Anadolu'da güçlü bir imparatorluk vücuda getirmiş olan Hititleri de derinden etkilemiştir. Ege Göçleri doğrudan olmasa bile diğer sebeplerin de etkisiyle Hitit İmparatorluğu'nun yıkılmasına sebep olmuş ve bu yıkımın sonucunda da Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde Geç Hitit Devletleri ile menşei Hititlerden farklı olan devletler kurulmuştur. Bu dönemde Anadolu'da kurulan devletlerin hiçbiri Hitit İmparatorluğu'nun yerini alamamış ve Anadolu uzun bir süre pek çok uygarlığın istilasına uğramıştır.
Özet (Çeviri)
Anatolia, where we have seen traces of humans since the Paleolithic Age, has had an important human being for the world in the past as it does today. Hence, it has attracted the attention of Anatolian people since the Prehistoric Ages and many civilizations were established here. Since B.C. III. civilizations such as Hattians, Luwis and Hurrians have existed in Anatolia. After B.C. II. it has been going on as the Assyrian Trade Colonies Age since the first millennium BC, and it is seen that they lived in a period when there was an intense and systematic commercial sales network between Anatolia and Mesopotamia. As a result of these commercial relations, Anatolia learned the writing from the Assyrian merchants and historical ages began for Anatolia. At the end of the Assyrian Trade Colonies Age, the principalities that existed in Anatolia were captured by the Kuşşara King Anitta and thus the first political space union in Anatolia was achieved. In the later process, the Hittite Empire was established by Hattusili, who described himself as a person from Kuşşara. Later, Aegean Migration, which deeply affected Asia Minor in terms of its results, also deeply affected the Hittites, who had created a powerful empire in Anatolia. Even if not directly, the Aegean Migrations caused the collapse of the Hittite Empire with the effect of other reasons, and as a result of this destruction, the Late Hittite States and states that were different from the Hittites in origin were established in various regions of Anatolia. During this period, none of the states established in Anatolia could replace the Hittite Empire and Anatolia was invaded by many civilizations for a long time.