Hayat bilgisi ve sosyal bilgiler dersleri için çocuk edebiyatı okuma yörüngesi
The children's literature reading trajectory for life studies and social studies lessons
  1. Tez No: 817046
  2. Yazar: AYŞE TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ALTUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 630
Özet
Bu çalışmada öğrenme yörüngesi kavramından yola çıkılarak Hayat Bilgisi ve Sosyal Bilgiler dersleri için çocuk edebiyatı okuma yörüngesi oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla bir internet sitesinde yer alan 1020 çocuk edebiyatı eseri incelenip kategorize edilmiş, sonrasında araştırmacı tarafından satın alınan kitaplar incelenmiştir. Okunan 394 adet kitaptan 241 tanesinin kazanımlarla ilişkili olduğu saptanmıştır. Sonrasında bu kitapların yetkinlik, özel amaç, beceri ve değer açısından da incelemeleri yapılmıştır. Bu çalışma betimsel bir araştırmadır. Çalışmada amaçlı örneklemden ölçüt örneklem kullanılmış olup örneklem belirleme ölçütleri araştırmacı tarafından belirlenmiştir. Verilerin toplanması aşamasında doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizinde ise hem betimsel analiz hem de içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Çalışma sonucunda 181 kazanımdan 52 kazanımla ilişkili kitaba rastlanmazken 129 kazanımla ilişkili kitap tespit edilmiştir. Kazanım odaklı kitap bulma oranının en fazla olduğu sınıf 1. sınıf olurken en az kazanım odaklı kitap bulunan sınıf ise 2. sınıftır. Çalışma yetkinlik, özel amaç, beceri ve değer açısından incelendiğinde kazanımları destekleyen yetkinlik, özel amaç, beceri ve değerlere ulaşıldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, starting from the concept of learning trajectory, it has been tried to create a children's literature reading trajectory for Life Studies and Social Studies courses. For this purpose, 1020 children's literature works on a website were examined and categorized, and then the books purchased by the researcher were examined. It was determined that 241 of 394 books read were related to achievements. Afterwards, these books were also examined in terms of competence, special purpose, skill and value. This study is a descriptive research. In the study, criterion sampling from purposeful sampling was used and sampling criteria were determined by the researcher. Document analysis method was used during the data collection phase. In the analysis of the data obtained in the study, both descriptive analysis and content analysis techniques were used. As a result of the study, while 52 books related to learning outcomes were not found out of 181 outcomes, 129 books related to learning outcomes were identified. The class with the highest rate of acquisition-oriented books is the 1st class, while the class with the least achievement-oriented books is the 2nd class. When the study is examined in terms of competence, special purpose, skill and value, it is seen that the competence, special purpose, skills and values that support the gains have been reached.