Toplam kalite yönetiminde organizasyon yapısı ve bir uygulama
Organizational structure in total quality management and an application
- Tez No: 81705
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Günümüzün başarılı şirketleri, örgüt yapılarından belirlemiş oldukları müşteri hizmet standartları ve sundukları ürünlere kadar, kaliteyi ilk edinenlerdir. Kalite üzerine odaklanmak, giderek artan rekabet ortamında daha sağlıklı, daha güçlü ve daha iyi donanımlı kuruluşların oluşmasını sağlar. Kalite yönetiminin gelişimi bugün“Toplam Kalite Yönetimi”anlayışı içinde ele alınmaktadır. Toplam Kalite Yönetimi, kalite yönetiminde üst yönetimin sorumluluğunu, her seviyede ve her alanda kalite yönetimine ilişkin eğitim faaliyetlerini, kalite geliştirmenin sürekli olmasını ve tüm işgücünün kalite geliştirme faaliyetlerine katılımının sağlanmasını kapsamaktadır. Bu çalışmada temel amaç, kalite yönetiminin organizasyon yapısı ve kalite bölümünün yapılandırılması ile ilgili genel örgütleme ve bölümlere ayırma ilkelerini incelemektir. Ayrıca Toplam Kalite Yönetiminde örgüt, yapısının belirlenmesi konusunda değişik organizasyon tipleri tartışılmıştır. Birinci bölümde kalite, kalite güvencesi ve toplam kalite yönetimi kavramları anlatılmıştır. İkinci bölümde ise, örgütleme süreci, bölümlere ayırma sistemleri ve bölümlere ayırmanın temel ilkeleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde toplam kalite yönetiminde organizasyon yapısı ye toplam kalite yönetimi örgütünün yönetsel ve organizasyonel özellikleri ile ilgili açıklamalar yapılmıştır. Son bölümde ise bir işletme uygulaması incelenmiştir. 157
Özet (Çeviri)
SUMMARY The successful companies today apply the quality principle to their organizational structure and customer services standards and the products they supply. Institutions become healthier, stronger and better equipped through concentrating on the quality in the increasingly competitive environment. Development of the quality management is considered now within the understanding of the Total Quality Management comprises of the responsibility of the top management in the quality management, educational activities with regard to the quality improvement and assuring the participation of all work force in the quality improvement activities. There are explanations with regard to the organizational structure of the quality management, general organization and division principles for the quality management section. Furthermore, the organizational structure proper to the Total Quality Management, different organization structures for determining the organizational structure for the Total Quality Managemeny have been discussed. In the first section, the concepts of quality, quality assurance and total quality management have been explained. In the second section, general principles of organizational process, departmantalization systems have been explained. In the third section, there are explanations with regard to the organizational structure in the total quality management, administrative and organizational properties of the institutions under total quality management. In the last section, a business application have been considered. 158