Sosyal bilgiler öğretim programının sosyal beceri eğitimi açısından cıpp modeline göre değerlendirilmesi
Evaluation of social studies curriculum interms of social skills education according to cipp model
- Tez No: 817080
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHADDİN ACAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Modern toplum yaşantısına uyum sağlayabilmek için bireylerin edinmesi gereken bazı beceriler vardır. Bu mühim beceri alanlarından birisini de sosyal beceriler oluşturmaktadır. Bu araştırmanın amacı ise bireyi sosyal hayata hazırlamakta önemli bir süreç olan Sosyal Bilgiler Eğitiminin, öğretim programını sosyal beceri eğitimi açısından değerlendirmektir. Yapılan bu program değerlendirme çalışmasında program değerlendirme modellerinden olan“Stufflebeam'ın Bağlam, Girdi, Süreç, Ürün Değerlendirmesi”modelinden faydalanılmıştır. Değerlendirme çalışmasında programın yalnızca süreç yani uygulama aşamasına odaklanılmış ve eğitim süreçleri takip edilmiştir. Araştırmanın deseninde değerlendirme modelinin de yapısına uygun olduğu için karma araştırma deseni uygulanmıştır. Nitel boyutunda durum çalışması deseninden, nicel boyutunda ise tarama çalışması deseninden faydalanılmıştır. Araştırmanın örneklemini beşinci ve yedinci sınıf öğrencileri ile sosyal bilgiler öğretmenleri oluşturmuş, veri toplamak amacıyla gözlem, görüşme çalışmaları yapılmış ve ölçek uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak ders gözlemlerinde kullanmak için gözlem formu, öğretmenlerle görüşme yapmak için yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış ve öğrencilere ölçek uygulaması yapmak için“Matson Sosyal Beceri Ölçeği”kullanılmıştır. Gözlem çalışması bulguları incelendiğinde sosyal bilgiler öğretim programının uygulama aşamasında sosyal beceriler eğitimi açısından problemler yaşandığı, görüşme bulguları incelendiğinde programın yapısının sosyal beceri eğitimine pek uygun olmadığı şeklinde sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda çocukların sosyal beceri düzeyleri olumlu yönde çıksa da sınıf kademesine göre yapılan T-Testi sonuçlarında yedinci sınıf düzeyinde gözle görülür bir düşüş olduğu gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
There are some skills that individuals need to acquire in order to adapt to modern social life. One of these important skill areas is social skills. The purpose of this research is to evaluate the curriculum of Social Studies Education, which is an important process in preparing the individual for social life, in terms of social skills training. In this program evaluation study,“Stufflebeam's Context, Input, Process, Product Evaluation”model, which is one of the program evaluation models, was used. In the evaluation study, only the process, that is, the implementation phase of the program, was focused on and the training processes were followed. Mixed research design was applied as it was suitable for the structure of the evaluation model in the design of the research. The case study design was used in the qualitative dimension and the survey study design in the quantitative dimension. The sample of the research consisted of fifth and seventh grade students and social studies teachers, observation and interview studies were conducted to collect data and the scale was applied. As a data collection tool, an observation form was prepared to use in lesson observations, a semi-structured interview form was prepared to interview teachers, and the“MESSY”scale was used to apply the scale to students. When the findings of the observation study were examined, it was concluded that there were problems in terms of social skills education during the implementation phase of the social studies curriculum, and when the interview findings were examined, the structure of the program was not very suitable for social skills education. Although the social skill levels of the children are positive in the quantitative dimension of the study, it is observed that there is a noticeable decrease at the seventh grade level in the T-Test results made according to the grade level.