The consumer society: A marxist critical approach to Martin Amis's money: A Suicide Note and Don Delillo's White Noise
Tüketim toplumu: Martin Amis'in parasına Marksist eleştirel bir yaklaşım: Bir İntihar Notu ve Don Delillo'nun Beyaz Gürültüsü
- Tez No: 817135
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZILA HEIDARZADEGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnsanlar kimliklerini ve sosyal konumlarn oluşturmak için tüketici faaliyetlerinde bulunduklar için günümüz toplumuna bazen“tüketim toplumu”denir. Bu tez, tüketimin iki romanda temsil edilen insanlar üzerindeki etkilerini incelemektedir: Martin Amis'in Para (1984) ve Don Delillo'nun Beyaz Gürültüsü (1985).“Tüketim toplumu”ve“tüketimcilik”de dahil olmak üzere temel kavramlar, Martin Amis'in Parası: Bir İntihar Notu ve Don Delillo'nun Beyaz Gürültüsü adlı romanlarının her ikisinde de kilit temalar olmuştur. Bu çalışmada, iki ünlü yazarın bu iki kurgusal eserini Marksist bir mercekten eleştirel bir şekilde analiz ederek, anahtar kavramlar eleştirel bir şekilde değerlendirilecektir. Bu, tüketim toplumunun mevcut ekonomi içinde çözülen görüşlerinin analiz edilmesine daha da yardımcı olacaktır. Hem yazarlar Martin Amis hem de Don DeLillo, çalışmaları topluma ve bireylerine karşı tutumlarıyla kutlanan önemli yazarlar olmuştur. Çalışma, özel tüketim ve satın alma davranışlarının kişinin kimlik ve tatmin duygusu üzerinde istihdam, iş ve meslekten daha büyük bir etkiye sahip olduğu gerçeğine ulaşmaktadır. Sıkı çalışma değerlerini düşürerek ve tüketime daha yüksek bir değer vererek, çağdaş toplumdaki insanlar işçi olmaktan tüketiciye geçerler.
Özet (Çeviri)
Because people engage in consumer activities to build their identities and social standing, today's society is sometimes referred to as a“consumer society”. This thesis examines the effects of consumption on people that are represented in the two novels: Money (1984) by Martin Amis' and White Noise (1985) by Don DeLillo. The key concepts, including“consumer society”and“consumerism”, have been the key themes within both of the novels, Martin Amis's Money: A Suicide Note and Don DeLillo's White Noise. Within this study, through critically analyzing these two fictional works by the two renowned authors from a Marxist lens, the key concepts will be assessed critically. This will further help to analyze the views of the consumer society that resolve within the current economy. Both the writers Martin Amis and Don DeLillo have been significant authors whose work has been celebrated for their attitudes towards society and its individuals. The study reaches the fact that private consumption and purchase behaviors have a bigger effect on one's sense of identity and satisfaction than employment, work, and profession. By lowering their values of hard work and placing a higher value on consumption, people in contemporary society shift from being workers to consumers.