Abort yapmış ineklerde Coxiella burnetii varlığının serolojik ve moleküler yöntemlerle araştırılması
Investigation of Coxiella burneti in aborted cows using serological and molecular methods
- Tez No: 817185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEMAL ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Q humması zoonoz özelliğe sahip bakteriyel bir infeksiyondur. Risk grupları çoğunlukla çiftçiler, veteriner hekimler, mezbaha çalışanları, laboratuvar çalışanları olmaktadır. Birçok tür enfeksiyona duyarlı olmasına rağmen enfekte hayvanların çoğu asemptomatiktir. Etken, enfeksiyonun akut döneminde hayvanların kan, akciğer, dalak ve karaciğerinden izole edilmesine karşın üreme organlarının dışında asemptomatik olarak seyretmektedir. Etkenin ürogenital sisteme yönelim göstermesi nedeniyle sığır, koyun ve keçilerde abort, infertilite, endometrit, plasenta retensiyonu, erken doğum görülür. Bu hastalık hayvancılık sektöründe hem yavru kaybı hem de ineklerde meydana getirdiği doğum sonrası hastalıklar (endometritis, metritis, retensiyo sekundinarum gibi) nedenyile ciddi ekonomik kayıplara neden olması yanında, insanlara bulaşabilen zoonoz bir etken olması önemini arttırmaktadır. Gebe hayvanlarda şekillenen abort oranı %3-80 arasında değişmektedir. Abort yapmış enfekte hayvanlarda endometrit sorunu birkaç ay devam edebilir. İnsanlarda inkubasyon süresi 2-3 hafta arasında değişmekle birlikte, %60'ı oranında asemptomatik seyirlidir. En sık ateş, yorgunluk, üşüme, şiddetli retroorbital baş ağrısı, öksürük (%47-63) ve fotofobi gibi klinik bulgular gözlenir. Bu nedenle bu çalışma ile hastalığın hayvanlardaki prevalansının saptanması amaçlanmıştır. Bu çalışma sonuçları, buzağı kayıpları ve ekonomik kayıpların önüne geçebilmek için gerekli tedbirlerin alınmasında dikkat edilecek uygulamalar için klavuz olarak kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Q fever is a bacterial infection with zoonotic features. Risk groups are mostly farmers, veterinarians, slaughterhouse workers, laboratory workers. Most infected animals are asymptomatic, although many species are susceptible to infection. Although the causative agent is isolated from the blood, lungs, spleen and liver of animals in the acute period of infection, it progresses asymptomatically outside the reproductive organs. Abortion, infertility, endometritis, placental retention and premature birth are seen in cattle, sheep and goats due to the tendency of the agent to the urogenital system. In addition to causing serious economic losses in the livestock sector due to both the loss of offspring and postnatal diseases (such as endometritis, metritis, retensio secundinarum) in cows, the fact that it is a zoonotic factor that can be transmitted to humans increases its importance. The rate of abortion in pregnant animals varies between 3 and 80%. Endometritis may persist for several months in aborted infected animals. Although the incubation period in humans varies between 2-3 weeks, 60% of them have an asymptomatic course. The most common clinical findings are fever, fatigue, chills, severe retroorbital headache, cough (47-63%) and photophobia. Therefore, this study aimed to determine the prevalence of the disease in animals. The results of this study can be used as a guide for the practices to be considered in taking the necessary precautions to prevent calf losses and economic losses.