Adölesanlarda diyet lifi tüketim miktarının diyet kalitesi ve beslenme alışkanlıkları ile ilişkisi
Relationship between dietary fiber consumption and diet quality and nutritional habits in adolescents
  1. Tez No: 653388
  2. Yazar: YEŞİM ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ARDUZLAR KAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma 14-18 yaş arasındaki adölesanların diyet lifi tüketim miktarını ve diyet lifi tüketim miktarının diyet kalitesi ve beslenme alışkanlıkları ile ilişkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Şubat 2019-Nisan 2019 tarihleri arasında, İstanbul ilinde bulunan 4 özel lisede öğrenim gören 432 adölesan üzerinde yürütülen çalışmanın verileri, bir anket formu ile elde edilmiştir. Adölesanların vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel çevresi ve üst orta kol çevresi ölçümleri alınarak vücut kütle indeksi (VKİ) hesaplanmıştır. Adölesanlardan 3 günlük besin tüketim kaydı alınarak diyet lifi tüketim miktarları belirlenmiştir. İstatistiksel analizler için Statistical Package for the Social Sciences 22.0 paket programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart sapma, medyan, sıklık ve oran) yanı sıra verilerin normal dağılıma uygunluklarının değerlendirilmesinde Shapiro Wilks test ve Box Plot grafiklerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the dietary fiber consumption and the relationship between dietary quality and feeding habits of dietary fiber consumption in adolescents aged 14-18. Between February 2019 and April 2019, the data of the study conducted on 432 adolescents studying in 4 private high schools in Istanbul were obtained with a questionnaire form. Body mass index was calculated by taking measurements of body weight, height, waist circumference and upper middle arm circumference of the adolescents. Dietary fiber consumption was determined by taking 3-day food consumption record from adolescents.“Statistical Package for the Social Sciences 22.0”was used for statistical analyses. In addition to descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency and rate), Shapiro Wilks test and Box Plot graphs were used to evaluate the suitability of the data for normal distribution.