Öğretmenlerin mesleki bağlılıkları ile eğitim araştırmalarına yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between teachers' professional commitment and their attitudes to educational research
- Tez No: 817247
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin mesleki bağlılıkları ve eğitim araştırmalarına yönelik tutumları arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Bu amaç doğrultusunda 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında İstanbul İlinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kamu ilköğretim, ortaöğretim ve lise kurumlarında görev yapmakta olan 455 öğretmen ile çalışılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan ''Kişisel Bilgi Formu'', Utkan ve Kırdök'ün (2018) geliştirmiş olduğu ''Dört Boyutlu Mesleki Bağlılık Ölçeği'' ve İlhan ve arkadaşları (2013) tarafından geliştirilmiş olan Eğitim Araştırmalarına Yönelik Öğretmen Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Gerekli izinler alındıktan sonra hazırlanmış olan formlar basılı materyal şeklinde katılımcılara sunulmuştur. Elde edilen veriler SPSS-22 for Windows paket programı ile çözümlenmiş ve analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin mesleki bağlılık düzeyi ve eğitim araştırmalarına yönelik tutumları arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu ayrıca mesleki bağlılığın eğitim araştırmalarına yönelik tutumu yordayıcı etkisi bulunduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between teachers' professional commitment and their attitudes towards educational research. For this purpose, 455 teachers working in public primary, secondary and high school institutions affiliated to the Ministry of National Education in the province of Istanbul in the 2021-2022 academic year were studied. The data of the research were collected with the“Personal Information Form”prepared by the researcher, the“Four-Dimensional Professional Commitment Scale”developed by Utkan and Kırdök (2018), and the Teacher Attitude Scale towards Educational Research developed by İlhan et al. (2013). . The forms, which were prepared after the necessary permissions were obtained, were presented to the participants in the form of printed materials. The obtained data were analyzed and analyzed with the SPSS-22 for Windows package program. As a result of the analyzes, it was determined that there was a significant and positive relationship between the level of professional commitment of teachers and their attitudes towards educational research, and that professional commitment had a predictive effect on attitudes towards educational research.