Sağlık çalışanlarının moivasyon algılarının işten ayrılma niyetlerine etkisi: Kamu hastanesi örneği
The effect of the perception of the motivations of the health workers on the intention to quit: Example of public hospital
  1. Tez No: 817255
  2. Yazar: BENSU YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tüm sektörlerde insan kaynağına verilen önemin zamanla artmasıyla birlikte örgüt içinde farklı anlayışlar oluşmaya başlamıştır. Çalışanlara daha fazla değer verildiğinin göstergesi olarak motivasyon kavramı ve motivasyonun en iyi göstergelerinden biri olan işten ayrılma niyeti kavramı üzerinde durulmuştur. Sağlık kurumlarındaki birbirinden farklı nicelik ve nitelikteki sağlık çalışanlarının kurumda tutulması konusunda motivasyon ve işten ayrılma eyleminin en büyük habercisi olan işten ayrılma niyeti büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, sağlık çalışanlarının motivasyon algılarının işten ayrılma niyetlerine etkisini saptamaktır. Buna ek olarak, sağlık çalışanlarının motivasyon algılarının ve işten ayrılma niyetlerinin demografik özelliklerine göre incelenmesidir. Çalışmanın örneklemini, Aydın'ın Nazilli ilçesindeki devlet hastanesindeki toplam 335 sağlık personeli oluşturmaktadır. Veriler anket formunun çalışanlara online uygulanması ile elde edilmiştir. Çalışma sonucunda çalışanların motivasyonlarının ve işten ayrılma niyetlerinin demografik özelliklerine göre kısmen değiştiği bulunmuştur. Regresyon analizi sonucunda motivasyonu bir birim artan çalışanın işten ayrılma niyetinde -0.638 puanlık bir değişmenin söz konusu olduğuna ulaşılmıştır. Diğer bir ifade ile motivasyon algısının artması işten ayrılma niyetinin azalmasının %14.4'ünü açıklamaktadır. Araştırma sonucunda, iş hayatında motive olmuş bireylerin işten ayrılma niyetlerinin düşük, performans ve iş tatminlerinin ise yüksek olacağı elde edilmiştir. Fakat işten ayrılma niyetinin tamamen motivasyona bağlı olmadığına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
A different mentality began to emerge in organizations with the increasing importance given to human resources in all sectors. Motivation as an indicator that Employees are valued more and Turnover Intention which is one of the best indicators of Motivation, is emphasized. Motivation and intention turnover, which is the biggest precursor of the act of leaving the job, is of great importance in the provision and retention of health workers of different quantities and qualities in health institutions. The aim of this study is, to determine the effect of the perceptions of the motivations of the health workers on the intention to leave. In addition, it is an examination of the motivation levels and intention to leave the research of the side-purpose health workers according to their demographic characteristics. The sample of the study consists of a total of 335 health personnel in the public hospital in the Nazilli district of Aydın. The data were obtained by applying the questionnaire form online to the employees. Employees' motivations and intention to quit work were found to vary according to their demographic characteristics. As a result of the regression analysis, it was found that there was a change of -0.638 points in the intention to leave the job of the employee whose motivation increased by one unit. In other words, the increase in motivation perception explains 14,4% of the decrease in intention to leave. As a result of the research, it was found that motivated individuals in business life will have low intention to leave, and high performance and job satisfaction. However the research, it was found that motivated individuals in business life will have low intention turnover, and high performance and job satisfaction.