E-ticaret mağaza ürün içeriğinin tüketici satın alma davranışına etkisinin moda kategorisi özelinde incelenmesi
Investigation of the impact of e-commerce store product content on consumer purchasing behavior in the fashion category
- Tez No: 817256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA BAYRAKDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
E-ticaret, hayatımıza girdiği 1995 yılından itibaren zaman içerisinde önemli gelişme seyri göstermiştir. Günümüz ticari hayatını incelediğimizde e-ticaret, toplam ticaretin önemli bir payını oluşturmaktadır. Son yıllarda en fazla büyümenin gerçekleştiği moda kategorisi e-ticarete damga vuran ürün pazarı konumuna gelmiştir. Bu pazardaki tüketici ihtiyaç, talep ve satın alma davranışlarının doğru tespiti girişimlerin artan ticari rekabette tutunmaları ve satışlarını arttırmaları için önemlidir. Bu çalışma, e-ticaret mağaza ürün içeriklerinin tüketici satın alma davranışına etkisinin moda kategorisi ürünleri (takı, giyim, ayakkabı vb.) özelinde incelenmesini konu edinmektedir. Bu tez, tüketici tercih ve beklentilerinden hareketle moda kategorisinde hizmet veren e-ticaret girişimcilerine yol gösterici olması açısından önem taşımaktadır. Araştırmada, 18 yaş ve üzeri e-ticaret kullanıcısı 340 kişiye uygulanan anketle e-ticaret mağaza ürün içeriklerinin, tüketicilerin moda kategorisi ürünlerini satın alma kararları üzerindeki etkisi ölçülmüştür. Anket sonuçlarından elde edilen veriler incelendiğinde moda kategorisinden alışveriş yapan e-ticaret kullanıcıları için araştırmaya konu olan e-ticaret sitesi ürün içeriklerinden en önemli unsurun ürün fotoğraf özellikleri olduğu tespit edilmiştir. Bunu sırasıyla; ürün yorumları ve değerlendirme puanı, ürün fiyatı ve ödeme seçenekleri, ürün kargo özellikleri ve diğer ürün detayları takip etmektedir. Yeterli sayıda ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, yüksek puanlı ve olumlu yorum almış ürünler, tüketici beklentisini karşılayabilen fiyatlandırma, kargo hizmetinden ücret alınmaması ve ürün özelliklerinin detaylı şekilde açıklanması tüketicilerin başlıca önem verdiği noktalardır. Moda sektöründe hizmet veren e-ticaret girişimlerinin online mağazalarını tasarlarken bu tezdeki araştırma sonuçlarına göre hareket etmesi halinde hedefledikleri satış ve karlılığa ulaşması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Since 1995, when e-commerce entered our lives, it has shown a significant development course over time. When we examine today's commercial life, e-commerce constitutes an important share of total trade. The fashion category, where the most growth has taken place in recent years, has become the product market that has left its mark on e-commerce. Accurate determination of consumer needs, demand and purchasing behaviors in this market is important for enterprises to hold on to the increasing commercial competition and increase their sales. This study focuses on examining the effect of e-commerce store product contents on consumer purchasing behavior in terms of fashion category products (jewelry, clothing, shoes, etc.). This thesis is important in terms of being a guide to e-commerce entrepreneurs serving in the fashion category based on consumer preferences and expectations. In the research, the effect of e-commerce store product contents on consumers' decision to buy fashion category products was measured by a questionnaire applied to 340 e-commerce users aged 18 and over. When the data obtained from the survey results are examined, it has been determined that the most important element of the e-commerce site product contents, which is the subject of the research, is the product photographic features for e-commerce users who shop from the fashion category. This in order; product reviews and evaluation score, product price and payment options, product shipping features and other product details are followed. Adequate and high-resolution photos, products with high scores and positive comments, pricing that can meet consumer expectations, no charge for cargo service, and detailed explanation of product features are the main points that consumers attach importance to. It is expected that e-commerce startups serving in the fashion industry will reach their targeted sales and profitability if they act according to the research results in this thesis while designing their online stores.