İş stresi ve işten ayrılma niyeti ilişkisinde örgütsel adalet algısının rolü: Tuzla Tersaneler bölgesi örneği
The role of organizational perception of justice in the relationship between job stress and intent to left: Tuzla Shipyards region example
- Tez No: 817262
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER TASLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, iş stresi, işten ayrılma niyeti ilişkisinde örgütsel adaletin aracılık rolü incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma nicel araştırma tekniklerinden olan betimsel ilişkisel tarama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir ve veri toplama aracı olarak anket yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın evreni İstanbul İli Tuzla Tersaneler bölgesinde çalışan 3.383 kişiden oluşmaktadır. Örneklemi ise evrenden kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan 400 kişi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak iş stresi, işten ayrılma niyeti ve örgütsel adalet ölçekleri kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 22.0 İstatistik paket programı kullanılmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında Bağımsız örnekler (İndependent samples) t testi ve Tek yönlü (One way) Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey testi kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkinin tespit edilmesinde korelasyon analizi uygulanmıştır. Ölçeklerin birbiri ile etkisi basit doğrusal regresyon aracılık etkisi ise Baron ve Kenny (1986) tarafından önerilen model ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda iş stresi, işten ayrılma niyeti ve örgütsel adalet düzeylerinin yaş, medeni durum, eğitim durumu, çalışma süresi ve gelir durumlarına göre farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırmada incelenen değişkenlerin bir birileri ile olan ilişkisine dair analizlere bakıldığında iş stresi ile işten ayrılma arasında pozitif yönlü ve orta düzeyli, iş stresi ile örgütsel adalet arasında negatif yönlü ve yüksek düzeyli ve örgütsel adalet ile işten ayrılma niyeti arasında negatif yönlü ve yüksek düzeyli ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın asıl konusu olan iş stresinin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde örgütsel bağlılığın aracılık rolüne dair gerçekleştirilen analizlerde ise iş stresinin işten ayrılma niyeti üzerinde etkisinde örgütsel bağlılığın aracılık rolünün olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the mediating role of organizational justice in the relationship between job stress and intention to leave. The research was carried out with the descriptive relational survey method, which is one of the quantitative research techniques, and the survey method was used as a data collection tool. The universe of the research consists of 3,383 people working in Tuzla Shipyards region of Istanbul. The sample, on the other hand, consisted of 400 people, who were reached by the convenience sampling method from the population. In the research, job stress, intention to leave and organizational justice scales were used as data collection tools. While evaluating the findings obtained in the study, SPSS 22.0 Statistics package program was used for statistical analysis. Independent samples t-test and One-way Anova test were used to compare quantitative data, and Tukey test was used to determine the group that caused the difference. Correlation analysis was used to determine the relationship between the scales. The effect of the scales with each other was examined with the model proposed by Baron and Kenny (1986), while the mediation effect of the simple linear regression was examined. As a result of the research, it was determined that the levels of job stress, intention to leave and organizational justice differ according to age, marital status, education level, working time and income status. When the analyzes of the relationship between the variables examined in the research are examined, it has been determined that there is a positive and moderate relationship between job stress and turnover, a negative and high level relationship between job stress and organizational justice, and a negative and high level relationship between organizational justice and intention to leave. . In the analysis of the mediating role of organizational commitment in the effect of job stress, which is the main subject of the research, on intention to leave, it was determined that organizational commitment did not have a mediating role in the effect of job stress on intention to leave.