Primer dismenore tedavisinde yapılandırılmış miyofasyal gevşetmenin etkinliği
Effectiveness of structured myofascial release in the treatment of primary dysmenorrhea
  1. Tez No: 964588
  2. Yazar: BUSE SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ATILGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Physiotherapy and Rehabilitation, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET PRİMER DİSMENORE TEDAVİSİNDE YAPILANDIRILMIŞ MİYOFASYAL GEVŞETMENİN ETKİNLİĞİ Çalışmamızın amacı primer dismenoreli (PD) bireylerde yapılandırılmış miyofasyal gevşetme tekniklerinin semptomlar üzerindeki etkisini belirlemektir. Çalışmaya randomize üç gruba ayrılan 41 PD'li katılımcı dahil edilmiştir. Gruplar Yapılandırılmış Miyofasyal Gevşetme (MFG), Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu (TENS) ve eğitim grubu olarak belirlenmiştir. Tüm katılımcılarda jinekolog muayenesini takip eden menstrüel siklusun ilk günü; 1. ölçüm (tedavi öncesi-TÖ), 8 haftalık tedavi süreci sonunda; 2. ölçüm 8 hafta sonra (tedavi sonrası-TS) ve 3. ölçüm tedavi bitimi sonrası 4 haftalık takip süresinin sonunda (takip) toplam 3 değerlendirme yapılmıştır. Sonuç ölçütleri; demografik bilgiler, Menstrüasyon Semptom Ölçeği (MSÖ), McGİLL Ağrı Ölçeği Kısa Formu (MPQ-SF), Fonksiyonel ve Emosyonel Dismenore Ölçeği (FEDÖ), alt karın gerginliği VAS ile ölçülmüştür. Ağrı eşiği ölçümü algometre ile ve kas gerginliği ise miyotonometre ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTIVENESS OF STRUCTURED MYOFASCIAL RELEASE IN THE TREATMENT OF PRIMARY DYSMENORRHEA To determine the effect of structured myofascial release techniques on symptoms in individuals with primary dysmenorrhea. We enrolled 41 participants with PD who were randomly classified into three groups: Structured myofascial release (MFG), transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) and training. All participants were evaluated 3 times: 1st measurement on the first day of the menstrual cycle (pre), 2nd measurement after treatment (post) and 3rd measurement 4 weeks after treatment (follow-up). Outcome measures; demographic information, McGill Pain Questionnaire Short Form, Menstruation Symptom Questionnaire (MSQ), Functional and Emotional Measure of Dysmenorrhea (FEMD), and VAS questionnaire were applied. Pain threshold and muscle tension were measured.