A parametric quasi-grammar for generating a flexible urban design tool: Shape grammars optimised by evolutionary algorithms
Esnek bir kentsel tasarım aracı üretmek için parametrik bir kuazi-gramer: Evrimsel algoritmalarla optimize edilmiş biçim gramerleri
- Tez No: 817337
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MICHAEL W. KNIGHT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Liverpool
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Hesaplamalı tasarım son zamanlarda geleneksel kentsel tasarım stratejilerini yeniden şekillendirmeye başlamıştır. Kentsel planlamanın karmaşıklığı, geleneksel tekniklerin tasarım sürecindeki değişen taleplerle başa çıkabilme yetkinliğini ve kayda değer çözüm üretebilme potansiyelini aşmaktadır. Bu tez, hesaplamalı tasarım teknikleriyle karmaşık çözümler üretebilecek esnek bir kentsel tasarım aracı yaratmanın yollarını araştırmaktadır. Esnek bir araç elde etmek için tanımlanan hesaplamalı süreç iki bölüme ayrılmıştır; şekil gramerleri ve evrimsel algoritmalar. Sürekli değişen talepleri karşılama esnekliği, değişkenlerden oluşan parametrik biçim gramerleri ile sağlanabileceği hipotezine dayanmaktadır. Çalışmada genetik algoritmalar ve genetik programlama, biçim gramerleri tarafından tanımlanan parametrik değişkenler tarafından kontrol edilen esnekliğin optimizasyon problemini karşılamak için karşılaştırılmış ve önerilmiştir. Bu teknikler evrimsel teorileri örnek aldığından, kent kavramını aydınlatmak için ilkel kentsel örüntüler ve arka plandaki felsefeler tartışılmaktadır. Böylece, sağlam bir tasarım aracının teorik açıdan üzerine inşa edilebileceği zengin bir temele bağlı kalınması amaçlanmaktadır. Pragmatik açıdan, kentsel neoliberalizm büyük ölçekli kentsel gelişmelerin önünü açtığı için ele alınmaktadır. Kentsel yenilemeler ve mahalle genişletmeleri gibi kentsel projeler, hızlandırılmış kentsel tasarım pratikleri mevcut kentsel dokunun bozulmasına neden olduğu hızlı büyüyen ülkelerde Neoliberal şehirciliğin yaygın uygulamalarıdır. Bu tezde önerilen parametrik kentsel tasarım aracı, yeni ve eskinin birbiriyle uyum içinde bir arada var olmasına odaklanmaktadır. Sonuç olarak bu tez kentsel tasarımın bu karmaşıklığı içinde hesaplamalı ve sayısal çözümler için bir rehber sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Computational design has recently come to recast the conventional urban design strategies. The complexity of urban planning exceeds the potential owned by manual design techniques to produce an array of distinguishable solutions while competent to deal with varying demands during urban design process. This paper explores the means to create a flexible urban design tool that could afford to conceive complex solutions with cooperative computational design techniques. The computational process defined to accomplish a flexible tool is divided into two parts; shape grammars and evolutionary algorithms. The flexibility to satisfy constantly changing demands is constituted by parametric shape grammars that consist of variables. Genetic algorithms and genetic programming are compared and suggested to meet the optimisation problem of the flexibility controlled by parametric variables which are described by shape grammars. Since these techniques imitate evolutionary theories, primitive urban patterns and the philosophies in the background are discussed to elucidate the concept of urban. In so doing, it is aimed to adhere to a theoretically rich foundation on which a robust design tool could be built. With regards to a pragmatic explanation, urban neoliberalism is addressed as it paves the way for large-scale developments. Urban projects such as urban renewals and neighbourhood extensions are prevalent implementations of Neoliberal urbanism in fast-growing countries where the accelerated urban design practices cause the distortion of existing urban texture. The parametric urban design tool proposed in this paper pays special attention to the coexistence of the new and old in harmony with each other. Therefore, the goal of this paper is to present a guidance for a computational solution within this complexity.