Haltercilerin imgeleme kullanım durumları ile güdülenme kaynakları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between imaging use conditions and the sources of motivation of weightlifters
  1. Tez No: 817357
  2. Yazar: EBU BEKİR SIDDIK AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Spor alanında performansı etkileyen çeşitli değişkenler mümkündür. Bunlardan birisi de imgelemedir. İnsanlar gerçek hayatta var olmuş ya da olmamış meydana gelen veya gelmeyen şeyleri olayları ve eylemleri hayal etme konusunda etkileyici bir yeteneğe sahiptir. İmgelemenin yanı sıra spor alanını etkileyen başlıca değişkenlerden birisi de güdülenmedir. Güdülenme, kişinin ulaşmayı arzuladığı amaçlarına yönelik harekete geçmesini, hareketin sürekliliği ve hareket ile davranışlarının olumlu yönde etkilenmesi olarak tanımlanabilmektedir. Söz konusu değişkenler açısından halter branşı bir performans sporu olduğundan dolayı bu değişkenlerin etkisinde olan branşların başında gelmektedir. Bu bağlamda tez çalışmamızın amacını haltercilerin imgeleme kullanım durumları ile güdülenme kaynakları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve bu verilerin bazı demografik değişkenler açısından incelenmesi oluşturmaktadır. Çalışma grubunu 347 halter sporcusu oluşturmaktadır. Veri toplama amacıyla Sporda İmgeleme Envanteri ve Sporda Güdülenme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzde ve frekans dağılımları, Pearson Korelasyon Analizi, One-Way ANOVA ve t-Testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların eğitim durumu, millilik durumu, elde ettikleri en iyi derece durumu değişkenleri bağlamında Sporda Güdülenme Ölçeği alt boyutlarına ilişkin anlamlı farklılık olduğu tespit edilirken, katılımcıların cinsiyet ve tercih edilen teknik değişkenleri bağlamında Sporda Güdülenme Ölçeği alt boyutlarına ilişkin anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir. Katılımcıların cinsiyet, eğitim durumu, millilik durumu, elde ettikleri en iyi derece durumu değişkenleri bağlamında Sporda İmgeleme Envanteri alt boyutlarına ilişkin anlamlı farklılık olduğu tespit edilirken, katılımcıların tercih edilen teknik değişkeni bağlamında Sporda İmgeleme Envanteri alt boyutlarına ilişkin anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca katılımcıların yaş, spor yaşı ve sıklet değişkenleri ile ölçekler arasında ilişki olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, Sporda İmgeleme Envanteri ile Sporda Güdülenme Ölçeği arasında ilişki olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Various variables are possible in the field of sports that affect performance. One of them is imagination. Humans have an impressive ability to imagine things, events and actions that may or may not occur in real life. In addition to imagination, one of the main variables affecting the field of sports is motivation. Motivation can be defined as the act of taking action towards the goals that one wishes to achieve, the continuity of the movement, and the positive effect of movement and behavior. In this context, the aim of our thesis is to evaluate the relationship between the use of imagery and motivation sources of weightlifters and to examine these data in terms of some demographic variables. The study group consists of 347 weightlifting athletes. For data collection purposes, Sports Imagination Inventory and Sports Motivation Scale were used. Percentage and frequency distributions, Pearson Correlation Analysis, One-Way ANOVA and t-Test were used in the analysis of the data. According to the results of the research, it was determined that there was a significant difference in the Sports Motivation Scale sub-dimensions in the context of the variables of the participants' education status, nationality status, and the best grade they achieved, while there was no significant difference in the Sports Motivation Scale sub-dimensions in the context of the participants' gender and preferred technique variables. While it was determined that there was a significant difference in the sub-dimensions of the Sports Imagination Inventory in the context of the variables of the participants' gender, education status, nationality, and the best grade they achieved, it was determined that there was no significant difference regarding the Sports Imagination Inventory sub-dimensions in the context of the preferred technique variable of the participants. In addition, it was determined that there was a relationship between the age, sports age and weight variables of the participants and the scales. As a result, it can be said that there is a relationship between Sports Imagination Inventory and Sports Motivation Scale.