Girişimci adayların işletme kurma isteklerinin değerlendirilmesi: Üniversite öğrencilerine ilişkin bir araştırma
Evaluation of entrepreneur candidates' desires to startup a business: A research on university students
- Tez No: 865548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI ARİF TUNÇEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRANUR SANİOĞLU TANIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüz şartlarına bakıldığında girişimcilik az gelişmiş ülkelerde değişim ve dönüşümün, gelişmiş ülkelerde ise bolluk ve rahatlığın yapı taşı haline gelmiştir. Girişimcilik, çevredeki olanakları fark ederek bu olanakları projeye çevirme elde edilen projeyi hayata geçirerek ürün ve hizmet üretme becerisi olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin girişimcilik ruhu genetik olarak var olabileceği gibi çevre, toplum, aile ve eğitim ile içlerinde olan o girişimcilik ruhunu geliştirme de en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Özellikle eğitim ile birlikte bireylerin girişimcilik alanlarında başarılı olma ihtimalleri artmaktadır. Birçok kişi patronlarından emir almak yerine kendi işinin patronu olmayı ve kendi işini kurmayı hayal eder. Ancak bunu gerçekleştirmeden önce neden girişimci olmak istediğini belirlemesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı; girişimci adayların sahip oldukları kişisel özellikleri ve işletme kurma isteklerini incelemek ve bunlar arasındaki ilişkileri belirlemeye çalışmaktır. Selçuk Üniversitesine bağlı Akşehir İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi, Akşehir Meslek Yüksekokulu, Akşehir Mühendislik Ve Mimarlık Fakültesi, Akşehir Kadir Yallagöz Sağlık Yüksekokulu öğrencilerini kapsamaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Girişimcilik, İşletme, Risk, Girişimcilik Eğilimi
Özet (Çeviri)
While entrepreneurship represents a cornerstone of change and transformation in less developed countries, it signifies abundance and comfort in developed ones. Entrepreneurship is defined as the ability to recognize opportunities in the environment, turn these opportunities into projects, and produce goods and services by bringing these projects to life. The entrepreneurial spirit in individuals can be inherent genetically, but factors such as environment, society, family, and education play a crucial role in nurturing this innate entrepreneurial spirit. Particularly, education significantly increases the likelihood of individuals succeeding in entrepreneurship. Many people dream of being their own boss and establishing their own business rather than taking orders from an employer. However, before realizing this dream, it is essential to determine why they want to become entrepreneurs. The purpose of this study is to examine the personal characteristics of prospective entrepreneurs and their desire to establish a business, and to identify the relationships between these factors. The study includes students from Selcuk University's Aksehir Faculty of Economics and Administrative Sciences, Aksehir Vocational School, Aksehir Faculty of Engineering and Architecture, and Aksehir Kadir Yallagöz Health College. KEYWORDS: Entrepreneurship, Business, Risk, Entrepreneurial Tendency.